Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa sprzątanie i zabezpieczenie terenu. Pszów szykuje „Annę” na Industriadę [WIDEO]

Facebook Twitter

Pszów szykuje się na Industriadę. Śląskie święto zabytków techniki w tym roku obejmie, pierwszy raz, także i to miasto. Choć w kopalni „Anna” nie fedruje się już od dekady, to są obiekty i maszyny, które warto pokazać. I one właśnie znajdą się na szlaku imprezy.

Część infrastruktury zostało zburzone, ale te najcenniejsze obiekty zachowano. Je będzie można zobaczyć we wrześniu podczas śląskiego festiwalu obiektów industrialnych. Pszów na razie jest partnerem święta techniki, ale być może zostanie również wpisany w szlak śląskich zabytków dawnego przemysłu.

Teraz w obiektach byłej kopalni trwa sprzątanie i zabezpieczenie terenu

– mówi dyrektor domu kultury w Pszowie:

Marek Hawel: Musimy go przygotować tak żeby był bezpieczny, żeby nie było możliwości jakiegokolwiek uszkodzenia wizytujących turystów, żeby można było ten obiekt podziwiać, a żeby nic się nikomu nie stało, to nasze podstawowe zadanie na Industriadę. A jest co podziwiać, tutaj obiekty zabytkowe pochodzą z lat 1916-1985, więc rozstrzał jest duży tych zabytków, ale są to ciekawe rzeczy i w dużej ilości zgromadzone w jednym miejscu.

Kopalnia Anna

Hasło przewodnie tegorocznej Industriady brzmi „Technika. To was zaskoczy”. Zaskakiwać będzie też Pszów, który w trakcie Industriady zaprezentuje zwiedzającym maszynownię szybu Chrobry. W tworzeniu kopalnianej atmosfery pomoże m.in. orkiestra dęta oraz wystawy i pokazy związane z kopalnią. Będą też warsztaty z robotyki i plener malarski dla najmłodszych.

Marek Hawel: Jest to interesujące, bo będziemy chcieli żeby w przyszłości było to miejsce ciekawe nie tylko dla mieszkańców Pszowa, ale także dla ludzi którzy będą chcieli nas odwiedzać z innych miast. Mamy plan żeby to miejsce w przyszłości zagospodarować, oczywiście do 11 września nie zdążymy, wysprzątamy i przygotujemy ten obiekt w stanie takim podstawowym, ale myślę, że będzie można to już wstępnie pozwiedzać, a później chcemy walczyć o to żeby zyskać pieniądze na to żeby to miejsce przygotować razem z obejściem i całym otoczeniem. To będzie wymagało wielu środków i zabiegów w tym kierunku, które zaczynamy jako miasto czynić.

Kopalnia Anna

A jak już was informowaliśmy, miasto pozyskało fundusze na rewitalizację części zabudowań. W byłej łaźni kobiecej i budynku maszyny wyciągowej szybu Jan w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie biblioteka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj