Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda w Czerwionce-Leszczynach. Mieszkańcy mają dosyć rekultywacji, która trwa już 20 lat

Facebook Twitter

"Mamy gminę bez kopalni, gdzie najszybciej rosną hałdy na Śląsku" - mówią mieszkańcy Czerwionki Leszczyn, którzy mają dość rekultywacji hałdy. Przeszkadza im hałas i zapylenie, oraz samochody ciężarowe zwożące tu skałę płonną.

Hałda w Czerwionce-Leszczynach

Hałda w Czerwionce-Leszczynach – kiedy skończy się koszmar mieszkańców?

Od 20 lat rekultywacją hałdy zajmuje się firma Zower. Wydobyty kamień posłużył do podbudowy autostrady A1, później pojawił się pomysł budowy na tym terenie ośrodka sportowego ze stokiem narciarskim. Dziś wiadomo, że takie miejsce nie powstanie. Ostatni pomysł to budowa na hałdzie farmy fotowoltaicznej. Póki co jest ona uciążliwa dla mieszkańców. Spotkał się z nimi Arkadiusz Żabka:

W 2019 i 2020 roku po raz pierwszy w sprawozdaniach finansowych pojawiła sie pozycja przychodu związanego z przywożeniem odpadów po górniczych, po wydobywczych (…)

Hałda w Czerwionce-Leszczynach- co dalej – mieszkańcy bardzo się martwią

Najbliższe zabudowania są położone kilkaset metrów od zabudowań:

Największą obawą jest to, że zimą nie będę słońca widział, bo ta hałda jest od południowej strony mojego domu i cały czas rośnie (…)

Hałda w Czerwionce-Leszczynach – dla mieszkańców to duży problem

Co na to władze gminy?

Plany były wielkie i ambitne. Część z nich udało się realizować jak na przykład wykorzystanie kamienia z hałdy pod budowę autostrady A1, nie udało się jednak stworzyć na niej stoku narciarskiego. Dziś hałda w Czerwionce Leszczynach jest problemem dla mieszkańców. Samorządowcy również przyznają, że chciałyby zweryfikować rekultywację i rewitalizację hałdy, która trwa już od 2002 roku. Mówi Burmistrz Wiesław Janiszewski:

Wiesław Janiszewski: Mamy przyjętą uchwał rady mówiącą o tym, że będziemy weryfikować koncepcję zagospodarowania tego terenu. Mówiło się o tym i mówi, że będzie tam farma fotowoltaiczna i ten obszar na te potrzeby będzie przygotowywany. Czy ona będzie, czy nie pokaże czas. Chcemy żeby zweryfikować plany dotyczące czasu rewitalizacji. Chcemy ten temat na tyle zakończyć, żeby w krótkim czasie, na przestrzeni kilkudziesięciu miesięcy projekt, który myślę będzie przez radę przegłosowany, będzie zakładał zweryfikowanie obiektu.

Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski

Skała płonna na hałdę trafia z kopalni Bolesław Śmiały z Łazisk

– przyznaje burmistrz Janiszewski, który zapewnia, że gmina przygląda się również temu, by transport skały płonnej na hałdę i czas pracy odbywał się zgodnie z umową.

Wiesław Janiszewski: To są drogi powiatowe, czy wojewódzkie. Nie mamy na to większego wpływu, ale kontrola policji czy auta nie są przeładowane, czy drogi są czyste. Czas pracy zakładu do godziny 22.00, zakaz produkcji. Już wdrażamy te postanowienia. Myślę, że już w marcu społeczność lokalna to odczuje

Co dalej z hałdą?

Będziemy sięgać o środki z Krajowego Planu Odbudowy

– zapowiada Janiszewski:

Wiesław Janiszewski: Będziemy aplikować o środki z KPO, są w tym obszarze duże środki, żeby wykorzystać je do tego, żeby ta rewitalizacja nastąpiła jak najszybciej. Żeby był to obiekt, który będzie przyjazny, będzie zielony, zadrzewiony. W miarę możliwości także ogrodzony, czyli bezpieczny dla mieszkańców.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj