Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Familoki w Boguszowicach: konserwator podkreśla, że nie można zastąpić 100-letniej cegły styropianem pomalowanym w cegiełkę

Facebook Twitter

Familoki w Boguszowicach nie mogą zostać obłożone styropianem pomalowanym w cegiełkę. Nie będziemy udawać, że to stuletnia cegła - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Rybniku.

Familoki w Boguszowicach poczekają na ocieplenie

Nie można zastąpić 100-letniej cegły styropianem pomalowanym w cegiełkę – tłumaczy swoje stanowisko Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku Henryk Mercik, odnosząc się do zarzutów mieszkańców i Spółdzielni Mieszkaniowej Południe, że nie wyraża zgody na dalszą termomodernizację 13 familoków, metodą jaką dotąd stosowała spółdzielnia. O sprawie pisaliśmy w piątek w naszym portalu:

Familoki w Boguszowicach czekają na termomodernizację, bo miejski konserwator zabytków mówi „stop”

Henryk Mercik: Zachowujemy to, co autentyczne, na tym polega ochrona zabytków. Nie można zastąpić tak naprawdę licowanej cegłą ściany sprzed stu lat,  styropianem pomalowanym w cegiełkę. Tam spółdzielnia w latach ubiegłych prowadziła różne prace, m.in. zostały niestety doocieplone ściany szczytowe w dużej części i każda w innej technologii, więc jedna jest styropian taki, druga taki… I to jest stan zastany. Jeśli chodzi o obiekty zabytkowe, to my je termomodernizujemy, natomiast te działania to nie są działania polegające na tym, że my je oklejamy od zewnątrz styropianem, niszcząc autentyczny, historyczny wystrój elewacji.

Konserwator zabytków w Rybniku

Henryk Mercik miejski konserwator zabytków w Rybniku

Henryk Mercik dodaje, że wspólnie z prezesem SM Południe był na spotkaniu z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Doszliśmy do kompromisu i ustaliliśmy warunki na jakich będzie mogła zostać przeprowadzona dalsza termomodernizacja – mówi Mercik:

Henryk Mercik: Czy te budynki będą termomodernizowane? Będą. Natomiast w sensie konserwatorskim zostały dopuszczone różne działania. Docieplenie stropu pomiędzy piwnicą, a parterem, docieplenie dachu, kompleksowa wymiana okien i na te działania powinna spółdzielnia otrzymać dofinansowanie. Zgodziliśmy się z zarządem spółdzielni, że te ściany szczytowe, te ściany boczne, które już zostały ocieplone w beznadziejnym- mówiąc krótko – sposób, one mogą z tym dociepleniem pozostać. Tylko warunek jest jeden: że na wszystkich tych elewacjach ta zastosowana technologia i wykończenie za pomocą płytki klinkierowej, zostanie ujednolicone.

Zobaczcie jak wygląda jeden z familoków po termomodernizacji:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj