Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak i kiedy poświęcić pokarm w domu? Rano przed wielkanocnym śniadaniem

Facebook Twitter

To już druga Wielkanoc w pandemii. W kościołach w Wielką Sobotę nie organizowano święcenia pokarmów, a to jeden z najbardziej kultywowanych wśród katolików świątecznych zwyczajów. Jak to zrobić w domach?

fot.pixabay.com

Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach.

-czytamy we wskazaniach duszpasterskich, jakie wydał Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

W  tym roku więc także nie odbyły się obrzędy święcenia pokarmów, ale możemy przygotować koszyczki ze święconką i pobłogosławić jedzenie w domu. Należy to zrobić w niedzielę rano, przed Wielkanocnym Śniadaniem.

Jak poświęcić pokarmy?

Głowa rodziny zapala ustawioną na stole świecę i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Ktoś z rodziny odczytuje wybrany tekst Pisma Świętego:

1 Tes 5, 16-18:
Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.”

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33:
Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
„Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.”

Po odczytaniu tekstu, prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Koszyczek można pokropić święconą wodą. Po posiłku prowadzący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Przypomnijmy, że wciąż obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Nabożeństwa są transmitowane w telewizji, radiu i internecie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj