Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaka będzie sytuacja epidemiczna w Polsce jesienią 2021 roku?

Facebook Twitter

Mutacja delta, mutacja lambda. Jeżeli mieliśmy nadzieję, że epidemia koronawirusa ma się ku końcowi, to... mieliśmy nadzieję. Na ostatnim posiedzeniu sztabu dotyczącego sytuacji epidemicznej w Polsce omawiano możliwe scenariusze z jakimi możemy mieć do czynienia już jesienią tego roku.

Fot. Krystian Maj / KPRM

Mateusz Morawiecki: Musimy szykować się na trudne scenariusze i brać po uwagę to, że czas, kiedy mamy dużo mniej zakażeń, może zostać odwrócony. Jesteśmy uśpieni tą nową sytuacją i to nie jest dobre. Musimy zachować czujność [..]. Dyskutowaliśmy dzisiaj o tym, co należy robić oprócz szczepień. Przede wszystkim utrzymujemy infrastrukturę dla najgorszych scenariuszy

-mówił na konferencji prasowej premier Morawiecki. Poinformował także, że wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zdecydowali utrzymać część szpitali tymczasowych i zmianę infrastruktury szpitali, aby być gotowym na ewentualną kolejną falę. Zachęcał także do szczepień, dzięki którym sytuacja epidemiczna w Polsce wcale nie musi się pogarszać.

Mateusz Morawiecki: My dzisiaj jesteśmy gotowi na najgorszy scenariusz, ale możemy go uniknąć poprzez szczepienia i zachowywanie zasad. Przygotowujemy się, aby w dużej skali móc sekwencjonować wirusa pod kątem jego mutacji.

Minister Niedzielski potwierdził możliwy wzrost zakażeń jesienią tego roku.

minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Krystian Maj / KPRM

Adam Niedzielski: Większość prognoz zgadza się z tym, że na przełomie września/października/ listopada możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem zakażeń. Najlepszą formą przygotowania i ograniczenia możliwości wzrostu zakażeń jest szczepienie.

Adam Niedzielski poinformował także o wynikach analiz za okres od końca stycznia do lipca b.r. 98,8% zgonów z powodu COVID19 w Polsce dotyczy osób niezaszczepionych. Premier z kolei odniósł się do sytuacji epidemicznej w Stanach Zjednoczonych gdzie 99,2% osób, które umierają na COVID-19 to są ludzie niezaszczepieni.

Mateusz Morawiecki: W Holandii czy Francji te wskaźniki są bardzo podobne. Zaszczepieni są znacząco bezpieczniejsi

-dodał premier.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj