Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jarosław Wieczorek w Radiu 90: „W województwie śląskim mamy ponad 6,5 mln tabletek jodu potasu”

Facebook Twitter

W województwie śląskim mamy ponad 6,5 mln tabletek jodu potasu w ponad 1000 miejscach w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, spowodowanego konfliktem na Ukrainie.

Rozmawialiśmy z tej sprawie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem:

Jarosław Wieczorek: Mamy ponad 6,5 miliona tabletek jodku potasu, który został redystrybuowany. Na początku ten poziom był z Rządowej Agencji Rezerw do wojewody. Wojewoda do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Z tych powiatowych jednostek do powiatowych centrów. Stamtąd do gmin, a część gmin przekazała ten jodek potasu do tzw. punktów wydawania jodku potasu. Takich punktów mamy znacząco ponad tysiąc w województwie śląskim. Lista została również na stronie internetowej województwa śląskiego opublikowana. Każdy samorząd też ma możliwość i publikuje informację, gdzie obywatel na wypadek zagrożenia mógłby się udać, żeby te tabletki odebrać. Warto dodać, że dzisiaj nie obserwujemy żadnego niebezpieczeństwa i żadnego zagrożenia.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Od pewnego czasu straż pożarna w całym kraju kontroluje schrony. W Polsce jest ich około 62 tysiące. Ile jest w województwie śląskim, tego na dziś nie wiadomo. Trwa inwentaryzacja, która powinna się zakończyć za kilka tygodni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj