Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojewoda Marek Wójcik: Chciałbym by uchyleń uchwał rad miast czy gmin było jak najmniej

Facebook Twitter

Wojewoda śląski Marek Wójcik liczy na bliskie kontakty z wszystkimi samorządowcami. - To samo poleciłem urzędnikom i mecenasom - podkreśla.

Marek Wójcik, wojewoda śląski
Marek Wójcik, wojewoda śląski

Moje relacje z samorządowcami będą bliskie, nie chcę decydować za nich co mają robić – zapowiedział w porannej rozmowie w Radiu 90 Marek Wójcik nowy Wojewoda Śląski. Były poseł czterech kadencji miesiąc temu został gospodarzem Urzędu Wojewódzkiego.

Arkadiusz Żabka pytał go między innymi o to, czy podobnie jak jego poprzednik Jarosław Wieczorek za pomocą biura prawnego będzie kwestionował wiele decyzji samorządu Miasta Rybnika. Była to między innymi sprawa budowy kopalni Paruszowiec czy rozbudowa ścieżek rowerowych.

Marek Wójcik: Dzisiaj spotykam się z panem prezydentem, później spotykam się z panem starostą, w związku z czym te moje relacje z samorządowcami na pewno będą bliskie i sądzę, że pan prezydent i pan starosta przedstawią mi różnego rodzaju problemy, które na linii Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe, a Urząd Wojewódzki gdzieś się pojawiały. Natomiast to jest tak: wojewoda na pewnego rodzaju kompetencje nadzorcze, to są kompetencje, które są czasem stosowane w sposób taki subiektywny, więc ja nie chcę w ten sposób wkraczać w działalność samorządowców, nie chcę nadgorliwie narzucać, decydować za samorządowców co mają robić.

Wojewoda podkreślił jednak że w przypadku ewentualnych uchybień Rad Miast czy Gmin będą one uchylane:

Marek Wójcik: Natomiast rozmawiałem już w moimi urzędnikami i bardzo prosiłem o takie pochylenie się nad celowością niektórych rozwiązań, dlatego, że czasami jest tak, że z orzecznictwa coś wynika, natomiast to co wynika z orzecznictwa jest kompletnie niezrozumiałe dla samorządowców. Prosiłem tutaj również moich mecenasów, o to żeby tam, gdzie się da byli w bliższym kontakcie z samorządowcami, tam gdzie się da –  starali się wyjaśnić pewnego rodzaju wątpliwości, po to, by tych uchyleń uchwał było jak najmniej.

A cała rozmowa do zobaczenia TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj