Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jedna kopalnia zamiast trzech. Nowość w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

Z Jastrzębia znikają kopalnie. Już nie trzy, ale tylko jedna będzie funkcjonować w mieście. Nie ma jednak powodu do obaw.

Taki stan rzeczy to wynik połączenia trzech kopalń w jedną. Od teraz to kopalnia Zespolona Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Mówi Katarzyna Jabłońska Bajer rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej:

Teraz rzeczywiście jastrzębie ma tylko jedną kopalnię. W sumie tak naprawdę nie trzy, a cztery kopalnie zostały połączone, ponieważ Ruch Jas-Mos również składa się z dwóch kopalni. Prawdopodobnie jest to jedyna trzyruchowa kopalnia w Europie, która ma połączenie dołowe. Także zjeżdżając szybem jednego ruchu, można wyjechać sobie czy to Zofiówką czy to Borynią.

O połączeniu jastrzębskich kopalń zdecydowały względy ekonomiczne:

W niedługim czasie, a więc w przeciągu ośmiu lat Ruch Jas-Mos zostanie zlikwidowany. Żywotność tego ruchu jest szacowana do 2022 roku, a więc chodzi o to, aby cały węgiel z wszystkich trzech ruchów mógł być w przyszłości wydobywany na powierzchnię jednym szybem i przerabiany w jednym zakładzie przeróbczym ruchu Zofiówka. Jest to po prostu najtańsze rozwiązanie.

Do końca 2016 roku zakład przeróbczy ma być gotowy na przejęcie urobku z wszystkich trzech ruchów. Kopalnią dominującą w Jastrzębiu została KWK Zofiówka, w której wydobycie powinno trwać do 2051 roku, czyli przez najbliższe 37 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj