Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koniec z bieganiem z papierami po dole! Polska Grupa Górnicza stawia na Elektroniczny Notes Sztygara

Facebook Twitter

Polska Grupa Górnicza stawia na nowości! Na pierwszej kopalni tradycyjne księgi, papiery sztygarów zastąpił Elektroniczny Notes Sztygara. Na razie wprowadzono go na jednej kopalni, do końca roku będzie we wszystkich zakładach PGG.

Polska Grupa Górnicza stawia na nowości
Fot. pgg.pl

Koniec z bieganiem po biurach z papierami, zbieraniem podpisów czy przekazywaniem sobie dokumentów z ręki do ręki. W pierwszej kopalni należącej do Polskiej Grupy Górniczej – KWK Piast-Ziemowit, wprowadzono Elektroniczny Notes Sztygara. To narzędzie, które poprawia efektywność i komfort pracy osób dozoru ruchu. Wkrótce trafi do pozostałych zakładów PGG – stanie się to jeszcze w tym roku. To aplikacja, która ogranicza czas, jaki trzeba było do tej pory przeznaczyć na wypełnianie dokumentów w wersji papierowej. Zastępuje książkę raportową, alfabetkę i szychtownicę.

 To połączenie w wersji elektronicznej trzech niezbędnych do tej pory książek zawierających tematykę ruchową, kadrową i płacową. Ręczna edycja tych książek pochłaniała nawet ponad godzinę dziennie na każdej zmianie. W efekcie wprowadzenia Elektronicznego Notesu Sztygara każda osoba dozoru ruchy prowadząca zmianę „odzyskała” nawet około pięciu godzin prac tygodniowy, czyli prawie całą szychtę

– wyjaśnia nadsztygar ds. teletechniki, automatyki i gazometrii w kopalni Piast-Ziemowit Rafał Bąk.

Polska Grupa Górnicza: Wprowadzenie nowego rozwiązania znacznie skraca czas wypełniania dokumentów

Elektroniczny Notes Sztygara, automatyzuje procesy organizacyjne, ułatwia wykonywanie zadań. Przyspiesza obieg dokumentów, pozwala na sprawniejsze delegowanie obowiązków oraz monitorowanie realizacji i efektów pracy. Łatwo jest w nim znaleźć niezbędne informacje, łatwiej jest przygotować analizy czy raporty, ma dużą pojemność.

Wcześniej proces prowadzenia i kontroli książek raportowych odbywał się całkowicie w oparciu o manualną, papierową ewidencję, która była czasochłonna i możliwa wyłącznie po otrzymaniu książki raportowej do rąk własnych. Po wprowadzeniu ENSZ uzupełnianie oraz kontrola książki raportowej odbywa się z każdego miejsca podłączonego do sieci ogólnokopalnianej zarówno w wyrobiskach dołowych jak i na powierzchni kopalni. Dostęp do informacji zawartych w ENSZ oraz wprowadzanie danych może odbywać się z kilku urządzeń równocześnie, co było niemożliwe w przypadku stosowania wersji papierowej

– dodaje nadsztygar urządzeń teletechnicznych z kopalni Piast-Ziemowit Adam Kluska.

To rozwiązanie stworzone na miarę śląskich kopalń

Rozwiązanie opracowali eksperci z Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa. Stworzyli je od podstaw, bo nie było takiego gotowego rozwiązania na rynku. Dzięki temu, że jest szyte na miarę, według użytkowników, w pełni odpowiada na potrzeby kopalń i co istotne, nie wymaga indywidualnego dostosowywania do poszczególnych ruchów. W pozostałych oddziałach PGG S.A. ma zostać uruchomione jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Początek wprowadzania rozwiązania w kopalni Piast-Ziemowit był trudny, ponieważ papiery w kopalni były od zawsze, trudno było przekonać załogę do tej nowinki. Ale teraz nikt nie wyobraża powrotu do wersji papierowych. Praca, która codziennie zajmowała sztygarowi nawet ponad godzinę, teraz zajmuje niespełna 10 minut.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024