Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jerzy Makula z Żor za sterami Dreamlinera!

Facebook Twitter

Żorzanin, Jerzy Makula, usiadł za sterami pierwszego Dreamlinera w Europie! Samolot wystartował z lotniska w Everett koło Seattle po pierwszej w nocy. 10 godzin później wylądował na Okęciu. Start i lądowanie przeprowadzili amerykańscy piloci-instruktorzy, ale podczas samego lotu, za sterami zasiadało czterech polskich kapitanów...

Wśród nich Jerzy Makula – związany z Aeroklubem Rybnickim, wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, pilot Polskich Linii Lotniczych LOT. Z tej okazji Arkadiusz Żabka odwiedził lotnisko w Gotartowicach, gdzie spotkał się z Ireneuszem Boczkowskim, pilotem i instruktorem szybowcowym. Jak się dowiedział, klub jest dumny ze swojego pilota:

Do końca 2015 roku polski przewoźnik ma otrzymać resztę z ośmiu zakupionych maszyn. Częściowa wymiana floty umożliwi utworzenie nowych dalekich tras. LOT liczy też, że dzięki nowym samolotom oszczędzi na paliwie i zarobi na większej ilości pasażerów. Pierwszy komercyjny lot Dreamlinera już 14 grudnia.

Samolot może przewieźć od 210 do 330 pasażerów – polska wersja to 252 miejsca: 18 w klasie biznes, 21 premium economy oraz 213  w klasie ekonomicznej. Wprawdzie raty leasingowe za Dreamlinery są wyższe niż w przypadku 767 (przewoźnik nie ujawnia, ile one wyniosą), ale oszczędności ma za to przynieść mniejsze zużycie paliwa. Boeing 787 spala go o 20 proc. mniej niż stare samoloty. Korzyścią dla LOT-u, związaną z zakupem Dreamlinera, jest też tańsza obsługa techniczna, do której jednak trzeba było odpowiednio przygotować personel naziemny.

Pierwszy lot Dreamliner odbędzie do Pragi.

newseria

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022