Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie remont linii kolejowej pomiędzy Żorami a Pszczyną. Umowa podpisana

Facebook Twitter

260 milionów złotych - taką kwotę ma pochłonąć remont linii kolejowej pomiędzy Żorami a Pszczyną.

remont linii kolejowej pomiędzy Żorami a Pszczyną

Jest umowa na remont linii kolejowej pomiędzy Żorami a Pszczyną. Po zakończeniu prac na trasie nr 148, kolejarze obiecują skrócenie czasu przejazdu nie tylko pomiędzy miastami, ale także na trasie w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w kierunku Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Wartości zadania to prawie 260 mln zł. Finansowanie pochodzi z unijnych środków KPO.

Przebudowane zostaną perony na stacji Suszec oraz na przystankach w mniejszych miejscowościach. Zaplanowano także wymianę ok. 25 km torów i sieci trakcyjnej. Prędkość zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Czas przejazdu między Pszczyną a Żorami skróci się o blisko 10 minut, do około 22 minut. Przebudowane zostaną również mosty, przepusty i przejazdy kolejowo-drogowe.

 W woj. śląskim kolej zapewnia coraz lepsze podróże i jest niezbędna w przewozie towarów. Dzięki wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy możliwe będzie podniesienie prędkości i skrócenie czasu przejazdu pociągów na linii Pszczyna – Żory. Efektem inwestycji będą atrakcyjniejsze podróże i zwiększenie konkurencyjności transportu kolejowego w regionie

–  mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Modernizacja linii Pszczyna – Żory to ważny krok w kierunku rozwoju ekologicznego transportu w regionie. To kolejna inwestycja realizowana ze środków KPO, która przybliży kolej mieszkańcom woj. śląskiego i zapewni szybkie podróże

–  mówi Piotr Wyborski, p.o. prezesa Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Budimex SA na wykonanie zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 148 na odc. Pszczyna – Żory”. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”. Po podpisaniu umowy zostaną opracowane dokumentacja projektowa i harmonogram robót. O zmianach w komunikacji wynikających z realizowania prac budowlanych na jednotorowej linii, PLK SA będą informować z wyprzedzeniem. Inwestycja planowana jest na lata 2024 – 2026. Jej wartość to prawie 260 mln zł netto. Finansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj