Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejna jadłodzielnia w Rybniku. Pamiętaj o niej zanim wyrzucisz jedzenie do kosza!

Facebook Twitter

Kolejna jadłodzielnia w Rybniku. To już czwarty tego typu punkt w mieście, tym razem społeczna lodówka pojawi się w Niewiadomiu.

jadłodzielnia w Rybniku

Lodówka społeczna czyli jadłodzielnia w Rybniku otwarta zostanie przed dawnym Domem Kultury przy Mościckiego. To miejsce, w którym 24 godz. na dobę potrzebujący mieszkańcy miasta mogą poczęstować się jedzeniem podarowanym przez innych. Dzięki temu żywność nie marnuje się jeśli kupiliśmy lub ugotowaliśmy jej za dużo.

Lodówką, która oficjalnie ma zostać oddana do użytku jutro czyli w środę, opiekować się będą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, Fundacji Byle do Wiosny oraz Superfundacji, która prowadzi w tym miejscu Dzienny Dom Senior+. Jadłodzielnie działają także na Nowinach i w dzielnicy Zebrzydowice, kolejne miejsce to Boguszowice Osiedle.

O wszystkich tych miejscach warto pamiętać, w kontekście zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Nadwyżki żywności ze świątecznych stołów można zostawić w jednej z czterech rybnickich jadłodzielni:

  • ul. Zebrzydowicka 30/3 (przy Wspólnym Stole) – Maroko-Nowiny
  • ul. Barbary 22 (przy OPS i Bistro z Ikrą) – Niedobczyce
  • ul. Lompy, parking przy parafii Św. Barbary – Boguszowice Osiedle
  • ul. Mościckiego 15 (przy dawnym Domu Kultury) – Niewiadom

Dzielmy się posiłkiem i nie pozwólmy żywności się marnować! Przynieś żywność, której nie możesz sam zagospodarować – poczęstuj się jedzenie, które ktoś zostawił dla Ciebie!

Pamiętajmy jednak, co można, a czego nie można zostawiać w jadłodzielni:
TAK – pieczywo i wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, jogurty, serki, sery w zamkniętych opakowaniach, konserwy i produkty pakowane.
NIE – jaja, ryby, mięsa, alkohol i środki odurzające, produkty przeterminowane, produkty nadgryzione oraz w otwartych opakowaniach.

Sieć lodówek społecznych to element szerszych działań Miasta Rybnika (przede wszystkim – Ośrodka Pomocy Społecznej), organizacji pozarządowych (Fundacja DOBROstka, Stowarzyszenie Pomocownia, Fundacja Byle do Wiosny) oraz firm, restauratorów (np. Stołówka na Wodociągach Mniam Mniam) w zakresie przeciwdziałania kryzysom: bezdomności, ubóstwa, w tym – ubóstwa energetycznego.

Lodówki społeczne, w połączeniu z kuchnią społeczną – Wspólnym Stołem, promowane są przez Miasto Rybnik jako dobra praktyka w ramach projektu StratKIT+, współfinansowanego ze środków Programu Interreg Baltic Sea Region.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj