Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koniaków: Interwencja LPR. Młody rowerzysta wpadł na samochód

Facebook Twitter

Groźny wypadek z udziałem 8-letniego rowerzysty w Koniakowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów i opisu świadków zdarzenia wynika, że chłopiec na łuku drogi zjechał na lewą stronę jezdni i uderzył w wyjeżdżający zza zakrętu samochód.

Wczoraj (2.09.) około godziny 14.50, w Koniakowie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 8-letniego chłopca jadącego na rowerze. Ze wstępnych ustaleń policjantów i opisu świadków zdarzenia wynika, że chłopiec poruszał się na rowerze, zjeżdżając drogą w kierunku przysiółka Jasiówka. Na łuku drogi zjechał na lewą stronę jezdni i uderzył w nadjeżdżający samochód. Kierowca audi zdążył się zatrzymać, ale nie miał możliwości uniknąć zderzenia. Ranny chłopiec został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Katowicach. Kierowca samochodu był trzeźwy. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Cieszyna.

Policja apeluje

Apelujemy do wszystkich rodziców o większą kontrolę nad tym, gdzie i jak dzieci spędzają czas wolny. Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale zdarzają się też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Zainteresujmy się, gdzie jest i co robi nasze dziecko w czasie wolnym, dbając tym samym o jego bezpieczeństwo.

Przypominamy, że zgodnie z art. 2 Prawa o ruchu drogowym dziecko do lat 10. jest pieszym! Przepis mówi, że pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Co więcej, skoro dziecko poniżej 10. roku życia traktowane jest jako pieszy, nie może poruszać się samo rowerem po jezdni. Jeśli na trasie nie ma chodników ani ścieżek, można poruszać się z dzieckiem po poboczu drogi lub lewą stroną jezdni – zgodnie z regułami obowiązującymi pieszych. Podkreślmy, że ścieżka rowerowa dedykowana jest rowerzystom, tak więc dziecko traktowane jako pieszy nie może jeszcze z niej korzystać. Dodatkowo pamiętajmy o przejściach dla pieszych: nie można po nim przejechać na rowerze. Należy z roweru zsiąść i pieszo pokonać drogę.

Po dziesiątych urodzinach dziecko może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach, ale musi posiadać Kartkę Rowerową, która obowiązuje do 18. roku życia- reguluje to Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, m.in. art. 17:

1. Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:
1) dyrektor szkoły – uczniowi szkoły podstawowej;
2) dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań – osobie niewymienionej w pkt 1.
2. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:
1) osiągnęła wymagany minimalny wiek;
2) wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj