Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koniec z widokiem przepełnionych śmieciami kubłów?

Facebook Twitter

W Czerwionce-Leszczynach zamontowano podziemne kontenery na odpady. Nowoczesne urządzenia stanęły na ul. Kombatantów, na terenie zabytkowego osiedla kopalni „Dębieńsko”. Składają się z części nadziemnej, do której wsypuje się śmieci oraz zbiornika pod ziemią a także systemu zabezpieczającego miejsce.

Wszystko jest sterowane elektronicznie, system sam  powiadamia zarządcę gdy śmietnik trzeba opróżnić a dostęp jest za pośrednictwem specjalnych kart magnetycznych. Już niebawem karty zostaną przekazane mieszkańcom pobliskich budynków. Nowoczesne kontenery kupiono w ramach rewitalizacji osiedla, projektu dofinansowanego z Unii Europejskiej.

Jak tłumaczą urzędnicy w Czerwionce-Leszczynach wśród podstawowych zalet „wysepki ekologicznej” należy podkreślić estetykę i oszczędność miejsca. Przykre zapachy są zniwelowane, ponieważ odpady znajdują się pod ziemią. Dlatego systemy podziemne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Reprezentacyjne miejsca – rynki, skwery czy deptaki, prezentują się znacznie lepiej z podziemnymi kontenerami niż z przepełnionymi pojemnikami na odpady.

Kontenery podziemne są popularne w wielu krajach, głównie tych stawiających nacisk na ekologię. Można je spotkać m.in. w Holandii, Skandynawii czy na południu Europy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj