Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląska Straż Graniczna ma nowego komendanta

Facebook Twitter

Zmiana na stanowisku Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Nowym komendantem został gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek.

Śląska Straż Graniczna

W czwartek (22.02.) w siedzibie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, podczas uroczystej zbiórki, Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Michalski wprowadził na stanowisko nowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Zgodnie z ceremoniałem odchodzący Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek pożegnał się ze sztandarem oddziału i przekazał go w ręce nowego komendanta, gen. bryg. SG Andrzeja Jakubaszka.

Gen. bryg. SG Adam Jopek od 1 września 2016 roku realizował obowiązki służbowe na stanowisku Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 11 listopada 2021 roku otrzymał nominację na stopień generała brygady Straży Granicznej. Obecnie przejął kierowanie Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej podziękował byłemu komendantowi oddziału za dotychczasową służbę, a obejmującemu stanowisko życzył powodzenia w wypełnianiu przyszłych obowiązków.

Gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał w urzędach i instytucjach centralnych, a także na arenie międzynarodowej. Od przeszło 20 lat zajmuje się problematyką nielegalnej migracji. W latach 1999-2001 był zatrudniony w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w Urzędzie do spraw Repatriacji i Cudzoziemców. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął 2 lipca 2001 roku w Zarządzie Kontroli Ruchu Granicznego, następnie kolejno w Zarządzie Operacyjno-Śledczym Komendy Głównej Straży Granicznej oraz w Zarządzie do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej.

W 2012 roku został powołany na stanowisko dyrektora w Zarządzie do Spraw Cudzoziemców, gdzie odpowiadał za kwestie związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem nielegalnej migracji oraz sprawował bezpośredni nadzór nad obszarem polityki migracyjnej i azylowej i organizacją zadań w tym zakresie na terytorium kraju. Koordynował również współpracę m.in. z placówkami dyplomatycznymi. Był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany za wzorową służbę, otrzymał m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, Złoty Medal za Zasługi dla Straży Granicznej, Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i Odznakę Straży Granicznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj