Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kreatyna – suplement na przyrost masy mięśniowej [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety stosowanych zarówno przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z aktywnym trybem życia, jak i przez doświadczonych miłośników siłowni. To związek chętnie przyjmowany niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej, który może wspomagać rozbudowę masy mięśniowej, a także przyczyniać się do zwiększenia siły i wytrzymałości organizmu.

kreatyna, suplement na przyrost masy mięśniowej

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, znana także jako kwas beta-metyloguanidynooctowy, to organiczny związek chemiczny, który występuje głównie w mięśniach szkieletowych, choć niewielkie ilości składnika można znaleźć również w nerkach, wątrobie czy mózgu. To substancja naturalnie syntetyzowana w organizmie człowieka z glicyny, metioniny i argininy, która wraz z fosforanami tworzy w ludzkim ustroju fosfokreatynę.

Nazwa związku pochodzi od greckiego słowa „kréas”, oznaczającego „mięso”, co wynika z faktu, iż głównym pokarmowym źródłem składnika jest mięso. Substancję można jednak znaleźć również w innych produktach pochodzenia zwierzęcego, m.in. w rybach, serach czy mleku.

Ponieważ ilości kreatyny dostarczane do ustroju wraz z pożywieniem są niewielkie, a naturalna synteza związku może nie być wystarczająca do zaspokojenia zwiększonych potrzeb osób aktywnych fizycznie, kreatyna często stosowana jest przez sportowców różnych dyscyplin w postaci suplementu diety. Poszukując preparatu zawierającego kreatynę warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit – https://ostrovit.com/pl/menu/kreatyna-18777.html. Wysokiej jakości suplementy diety, które wyróżniają się prostym, starannie przemyślanym składem sprawiają, że nawet najbardziej wymagający zawodnik znajdzie wśród produktów proponowanych przez producenta preparat, który zaspokoi jego oczekiwania.

Rodzaje kreatyny

Na rynku suplementów diety można znaleźć kreatynę w różnych postaciach. Największą popularnością wśród dostępnych preparatów wyróżnia się monohydrat kreatyny – najlepiej przebadana postać związku, która stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczkami wody. Ponadto dużym zainteresowaniem konsumentów cieszy się również jabłczan kreatyny, czyli stabilna forma składnika, będąca połączeniem kreatyny z kwasem jabłkowym. To najlepiej rozpuszczalna forma kreatyny, która stanowi złożoną i stabilną cząsteczkę. To substancja, która powoduje mniejszą retencją wody niż popularny monohydrat.

Monohydrat kreatyny i jabłczan kreatyny to dwie najczęściej wykorzystywane wśród sportowców postaci związku, jednak kreatyna występuje również w innych formach. Na sklepowych półkach można znaleźć cytrynian kreatyny, powstały na skutek połączenia kreatyny z cząsteczkami kwasu cytrynowego, oraz pirogronian kreatyny, będący zestawieniem kreatyny z kwasem pirogronowym. Ponadto kreatyna jest dostępna w postaci chlorowodorku czy estru etylowego, a także jako chelat magnezowy kreatyny.

Właściwości kreatyny – jak działa kreatyna?

Suplementacja kreatyną może pozytywnie oddziaływać na rozwój tkanki mięśniowej i przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Co więcej, związek może sprzyjać zwiększeniu siły i wytrzymałości, a także może wspierać pracę mózgu. Dotychczas przeprowadzone analizy sugerują, że kreatyna może poprawiać wydolność fizyczną organizmu i wspierać procesy regeneracji mięśni zachodzące w ustroju po zakończeniu wykonywania intensywnych treningów. Ponadto związek może zmniejszać bolesność mięśni i ryzyko urazów oraz przyspieszać powrót do pełnej sprawności po różnego rodzaju kontuzjach.

Jaka jest najlepsza kreatyna?

Dobór odpowiedniego preparatu zawierającego kreatynę to kwestia indywidualnych upodobań zawodnika. Choć badania naukowe sugerują, iż monohydrat kreatyny może być najlepszym wyborem spośród dostępnych suplementów kreatynowych, warto pamiętać, że każdy organizm może inaczej reagować na spożywany produkt. Bogactwo dostępnych form kreatyny sprawia natomiast, że każdy sportowiec może dopasować stosowany suplement do własnych potrzeb.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj