Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kto chce do Senatu? Piecha, Makosz, Kohut, Sajewicz, Korwin-Mikke, Polok, Masłowski, Duży

Facebook Twitter

Za nieco ponad półtora miesiąca wybory uzupełniające do Senatu. Do urn pójdą mieszkańcy Rybnika oraz dwóch powiatów: rybnickiego i mikołowskiego, to okręg numer 73. Wybiorą osobę, która w senackim fotelu zastąpi zmarłego Antoniego Motyczkę. Dziś już wiemy, kto 21 kwietnia będzie walczył o głosy.

Start ogłosił Bolesław Piecha. To chyba największa niespodzianka, bo niewiele osób spodziewało się, że poseł i były minister zdrowia zechce zostać senatorem. Ale to polityka i widać, że PIS nieźle może wyjść na tej kandydaturze. W ostatnich wyborach Piecha cieszył się sporym poparciem i to bez wątpienia jeden z liderów wyścigu. Warto zauważyć, że jeśli Bolesław Piecha zostanie senatorem, do Sejmu dostanie się były poseł Grzegorz Janik. Efekt? Dwóch rybniczan w parlamencie.

Tymczasem Platforma Obywatelska wystawia do tych wyborów człowieka kompletnie nieznanego w Rybniku, to Mirosław Duży z Łazisk Górnych. Były burmistrz Łazisk, obecnie pracuje w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łaziskach.

Start w wyborach zapowiedziała również Grażyna Kohut, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w  Rybniku, która reprezentować będzie Polskie Stronnictwo Ludowe.  Z kolei SLD wystawia do kwietniowych wyborów uzupełniających do Senatu mieszkańca rybnickiej dzielnicy Śródmieście, pracującego w szpitalach w Jastrzębiu i Krakowie, neurochirurga Krzysztofa Sajewicza.

O głosy powalczy także Janusz Korwin-Mikke, prezes Kongresu Nowej Prawicy, przypomnijmy, że w naszym regionie ugrupowanie zasłynęło tym, że było inicjatorem odwołania Straży Miejskiej w Rybniku. Nie udało się jednak zebrać odpowiedniej liczby podpisów, by zorganizować w tej sprawie referendum.

Z kolei kandydatem Ruchu Autonomii Śląska jest Paweł Polok. 33-letni rybniczanin, przedsiębiorca i artysta, startował w wyborach do Senatu dwa lata temu, uzyskał wtedy trzeci wynik, zdobywając blisko 22% głosów.

Debiutantem w zbliżających się wyborach będzie 36-letni kandydat niezależny Piotr Masłowski, obecnie dyrektor Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku.

Pod szyldem żadnej partii nie występuje również Józef Makosz. Były prezydent Rybnika, z wykształcenia romanista, przerwał pracę w Paryżu i wraca, by tu walczyć o fotel senatora. Dwa lata temu Makosz próbował swoich sił w wyborach do Senatu, zdobył 15% poparcia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024