Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sejm uznał język śląski za język regionalny. Teraz Senat, potem potrzebny podpis prezydenta

Facebook Twitter

Sejm uznał język śląski za język regionalny. Dziś w sejmie odbyło się głosowanie w tej sprawie.  

język śląski za język regionalny
Fot. KPRM

Głosowanie w Sejmie: uznano język śląski za język regionalny

Za projektem było aż 236 posłów i posłanek, a przeciwko było 186. Kolejnym etapem będzie głosowanie w Senacie, które nastąpi na posiedzeniu w dniach 8, 9 maja. Następnie, jeśli zostanie przyjęty, trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy.

Historia dzieje się na naszych oczach. Polski parlament uszanował prawa Ślązaków i Ślązaczek!” napisał w mailu do naszej redakcji europoseł Łukasz Kohut, który od wielu lat walczy o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Przypomniał, że wspierali go w tym parlamentarzyści Monika Rosa i Maciej Kopiec, a batalie rozpoczęli śląscy regionaliści, Kazimierz Kutz i Marek Plura.

Dziedzictwo naszych starek i starzików musi przetrwać. Uznanie prawne naszego języka to jest kwestia szacunku, ale przede wszystkim decyzja o wymiarze praktycznym

– pisze Łukasz Kohut.

Ustawę poparli wszyscy obecni na sali plenarnej posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy, a także niezrzeszony Adam Gomoła i dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości z woj. śląskiego – Bolesław Piecha oraz Marek Wesoły.

Kilkoro innych posłów PiS wstrzymało się od głosu. To Andrzej Gawron, Jerzy Polaczek i Michał Woś z woj. śląskiego, a także Maria Kurowska z woj. podkarpackiego. Tak samo zagłosował Grzegorz Płaczek z Konfederacji, który został wybrany z okręgu katowickiego. Wcześniej sejmowa większość zagłosowała przeciwko odrzuceniu projektu ustawy w całości, o co wnioskował w imieniu klubu Konfederacji poseł Roman Fritz.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

Projekt ustawy 25 stycznia 2024 r. złożyła grupa posłów KO. To w sumie ósma parlamentarna próba uznania języka śląskiego za język regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną, co byłoby równoznaczne z przyznaniem śląszczyźnie statusu języka mniejszości, z czym wiążą się takie same prawa.

Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 – jako jedynego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2024