Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kultowe trabant, fiat 126p czy polonez na wystawie w muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

Jeszcze do końca marca muzeum w Raciborzu można oglądać wyjątkową wystawę, to spotkanie z motoryzacją PRL-u oraz Europy Zachodniej XX wieku. Na ekspozycji są modele samochodów, kultowe trabant, fiat 126p czy polonez, ale też bmw czy audi.

Kultowe trabant, fiat 126p czy polonez w muzeum w Raciborzu
mat.prasowe

Kultowe trabant, fiat 126p czy polonez. Wystawa modeli z kolekcji Bartosza Janickiego

Autor wystawy od wczesnych dziecięcych lat pasjonował się motoryzacją. Z sentymentem wspomina czasy, gdy jego rodzina jeździła Trabantem, Fiatem 126p czy tez Polonezem, a na ówczesnych giełdach samochodowych stały rzędy małych fiatów.

Pasja do samochodów z czasem przerodziła się w zbieranie modeli kolekcjonerskich. Początkowo były to samochody znane z lat dzieciństwa oraz kultowe auta sportowe. Napływ samochodów zachodnich w latach 90-tych wzbudził szersze zaciekawienie również markami takimi jak: BMW, Mercedes, Audi czy Peugeot.

Ekspozycja obejmuje ramy czasowe II Wojny Światowej, czasów PRL-u i lata 90 XX wieku. Modele w ilości ponad 1000 sztuk zostały przedstawione w formie miniatur w skali od 1:72 do największych 1:6 i obejmują następujące kategorie: kultowe samochody PRL, popularne samochody ciężarowe PRL-u i nie tylko, autobusy z okresu PRL-u, popularne samochody dostawcze i terenowe XX wieku, prototypy polskiej motoryzacji w PRL-u, samochody wojskowe II wojny światowej oraz kultowe i popularne samochody z Europy Zachodniej minionego wieku.

Pojazdy te choć już rzadko spotykane na naszych drogach są jeszcze w pamięci czy wspomnieniach wielu z nas. Zachęcamy do zwiedzania wystawy osoby dorosłe, dzieci jak i całe rodziny mając nadzieję na to, że wizyta będzie miłym powrotem do przeszłości, a dla kolekcjonerów szansą rozwoju pasji.

– polecają muzealnicy z Raciborza.

W tygodniu będziemy Wam w Radiu 90 przypominać o tej wystawie, byliśmy w muzeum z naszym mikrofonem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024