Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Tu żyją stwory z mitów…”. Niesztampowa wystawa w muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

Muzeum w Raciborzu zaprasza na wernisaż wystawy prac Julii Datchenko i Liubov Datchenko, matki i córki pochodzących z ukraińskiego miasta Dniepr.

Muzeum w Raciborzu zaprasza na wystawę

„Tu żyją stwory z mitów…”. Taki tytuł nosi najnowsza wystawa zapowiedziana w muzeum w Raciborzu. Jest czynna od dzisiaj – piątku (2.02). Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko, matki i córki pochodzących z ukraińskiego miasta Dniepr, to ekspozycja przenosząca widza w świat mitycznych stworów. Bardzo kolorowa, na niej wilkołaki, boginki, diabły i utopce czy upiory… Autorki należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ukrainy, od wybuchu wojny mieszkają w Opolu. W piątek obie będą na wernisażu wystawy, ten o 18.00 w muzeum w Raciborzu.

Julia Datchenko jest docentem Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej oraz Historii Sztuki na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym im. Ołesia Honczara. Prowadzi zajęcia z języka starosłowiańskiego, języka polskiego i serbskiego. W Opolu pomaga rodakom w nauce języka polskiego. Artystka uczyła się sztuki malowania pisanek i wycinanki u znanego ukraińskiego artysty Andrija Puszkarijewa. Jej wycinanki nawiązują do tradycyjnej ukraińskiej sztuki ludowej. Prace Julii Datchenko przedstawiają tematy związane z symboliką odrodzenia, odnowy, wiecznego biegu życia. W jej wycinankach pojawiają się zarówno motywy antropo-, zoomorficzne, roślinne, jak również geometryczne. Ulubionym tematem jej wycinanek są ptaki, zwierzęta domowe oraz ryby. Artystka tworzy najczęściej wycinaki lustrzane jednoosiowe z papieru białego i kolorowego. Dla podkreślenia efektu celowo przyciemnia główne detale papierowym podkładem w innym kolorze.

Liubov Datchenko jest studentką grafiki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Laureatka wielu konkursów pisankarskich, wycinankarskich i malarskich. Jej prace prezentują tematy związane z mitologią słowiańską. Wycinanki Liubov Datchenko odbiegają nieco od tradycyjnych technik wycinankarskich. Stworzyła własny styl, jej wycinanki są kolorowane i montowane na malowanych tłach. Dzięki temu jej obrazy są wielobarwne, ekspresyjne, intrygujące. Prace artystek brały udział w wielu wystawach, prezentowane były m.in. w Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Wystawa Tu żyją stwory z mitów…Wycinanki Julii Datchenko i Liubov Datchenko w Muzeum w Raciborzu czynna będzie do 17  marca 2024 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024