Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odkrywanie łączności samochodowej i Internet Rzeczy: Przyszłość samochodowych systemów inforozrywki [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Samochody już dawno temu przestały być maszynami opartymi jedynie o rozwiązania mechaniczne. Obecnie ogromnie istotnym elementem ich konstrukcji jest szeroko pojęta elektronika, w tym coraz bardziej rozbudowane systemy łączności oraz inforozrywki (infotainment). Mają one wpływ nie tylko na komfort jazdy, lecz także na bezpieczeństwo.

Odkrywanie łączności samochodowej, Łączność w samochodzie
mat. nadesłany

Kupując samochód, zarówno nowy, jak i używany, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na pojemność i moc silnika, osiągi, zawieszenie, układ kierowniczy, wymiary, pojemność bagażnika czy inne parametry techniczne, ale też na to, w jakie systemy informatyczne wyposażony jest dany egzemplarz. Bardzo słusznie, ponieważ od ich obecności i sprawnego działania zależy nie tylko przyjemność z jazdy, lecz także jej bezpieczeństwo. W wielu sytuacjach mogą ratować ludzkie życie. Oczywiście, kiedy zainteresowani jesteśmy nabyciem pojazdu z drugiej ręki, zdecydowanie sprawdzić trzeba jego historię, co można łatwo uczynić dzięki numerowi VIN. Wystarczy kliknąć tutaj: carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin.

Łączność w samochodzie

Współczesne samochody umożliwiają nie tylko poruszanie się po drogach, lecz także… łącznie z innymi ludźmi. Dawniej pojazdy wyższych klas wyposażone były w telefony, obecnie nawet auta „budżetowe”, dzięki możliwości nawiązania łączności ze smartfonami czy to po kablu, czy poprzez Bluetooth, umożliwiają nawiązywanie i odbieranie połączeń telefonicznych. Można to robić z poziomu kierownicy, bez odrywania od niej rąk, co umożliwia bezpieczne prowadzenie auta oraz nie stanowi łamania przepisów drogowych, zabraniających korzystania w trakcie jazdy za kółkiem z telefonu trzymanego w ręku.

Poza tym, elementem wyposażenia nowych samochodów stają się systemy automatycznego wybierania numerów alarmowych w razie kolizji bądź innego zdarzenia drogowego, zagrażającego zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego.

Inforozrywka w naszym aucie

Systemy łączności samochodowej są nierozerwanie powiązane z, powszechnymi we współczesnych autach, systemami inforozrywki (infotainment). Ich funkcją jest zapewnianie, jak sama nazwa wskazuje, dostępu do informacji i rozrywki (poprzez chociażby łączność z internetem). Poza tym systemy takie zarządzają szeregiem elementów wyposażenia samochodu, do których zaliczają się: radio, odtwarzacz płyt CD i innych nośników muzyki, nawigacja, łączność Bluetooth lub kablowa między telefonem a samochodem, sygnalizacja terminów badań technicznych czy ciśnienia w oponach, itd. W niektórych modelach aut układy takie można również rozszerzyć o kartę SIM, co umożliwia uzyskanie informacji np. na temat dostępnej przestrzeni parkingowej czy prognozy pogody. Rzecz jasna, liczba funkcji i ich stopień zaawansowania zależą od klasy i ceny samochodu; droższe modele wyposażone są w bardziej zaawansowaną inforozrywkę, z licznymi aplikacjami. Mózgiem całego systemu jest umieszczony na desce rozdzielczej ekran (z reguły dotykowy dotykowy, choć niektórzy producenci samochodów stosują pokrętło wielofunkcyjne do jego sterowania). Część funkcji systemu infotainment jest też obsługiwana przyciskami na kierownicy.

Co ważne, układ ten oferuje również możliwość sterowania parametrami samochodu, takimi jak uruchamianie czy wyłączanie elektronicznych asystentów jazdy, regulowanie twardości zawieszenia, siły wspomagania układu kierowniczego, szybkości pracy automatycznej skrzyni biegów, itd.

Internet rzeczy a motoryzacja

Na rozwój systemów łączności i inforozrywki w samochodach z pewnością wpłynie upowszechnianie się internetu rzeczy (IoT). Jest to sieć obiektów fizycznych (czyli właśnie rzeczy), które wyposażone zostały w czujniki, oprogramowanie i inne technologie umożliwiające łączenia się i wymianę danych z innymi urządzeniami oraz systemami za pośrednictwem Internetu. Jeśli chodzi o motoryzację, internet rzeczy może przykładowo wykrywać potencjalne awarie urządzeń w pojazdach już poruszających się po drogach i ostrzegać kierowcę, przekazując mu szczegółowe informacje i zalecenia (np. przypomnieć o konieczności wymiany baterii w karcie dostępu bezkluczykowego). Sprawia zatem, że poruszanie się autem jest bezpieczniejsze oraz bardziej komfortowe.

W przyszłości samochody będą coraz mocniej zintegrowane z Internetem. Już teraz niektóre marki, np. Volvo czy Renault, rozpoczynają współpracę w tym zakresie z informatycznymi przedsiębiorstwami takimi jak Google.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj