Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mszana ma 50 lat. Na zakończenie roku huczne obchody jubileuszu gminy

Facebook Twitter

Mszana ma 50 lat. Dokładnie pół wieku minęło do momentu powołania gminy. Na dziś zaplanowano uroczyste obchody.

Uroczysta gala i nowy sztandar. Mszana kończy rok obchodami jubileuszu. I to nie byle jakiego. Mszana ma 50 lat. Dokładnie 1 stycznia 1973 roku powołano gminy w powiecie wodzisławskim. Już cztery lata później, czyli w 1977 roku nad Mszaną zawisła groźba likwidacji. Mówi o tym Mirosława Książek-Rduch, rzeczniczka Urzędu Gminy:

Mirosława Książek-Rduch: Kiedy zawisła nad nami taka groźba, że gmina mogła być zlikwidowana, to znaczy podzielona – Mszana dołączona do gminy Godów, a Połomia i Gogołowa do Świerklan, znaleźliśmy stare dokumenty. Wśród nich memorandum gminnej rady narodowej, która się absolutnie sprzeciwiała tym planom. To memorandum poszło do wojewody ówczesnego katowickiego i ostatecznie od tego planu odstąpiono.

Mszana ma 50 lat. Rozwijała się m.in. dzięki górnikom i kopalniom

To był czas rozwoju gminy:

Mirosława Książek-Rduch: Mimo że były to trudne czasy, wiadomo lata 70-te, natomiast u nas były środki z kopalń. Były także szkody górnicze, natomiast same takie praktyczne sprawy jak dojazdy górników na kopalnie powodowały, że na przykład mocno rozwijała się sieć dróg. Trzeba było te drogi utwardzać, budowano oświetlenie wzdłuż tych dróg, chodniki itp. więc to był taki motor napędowy rozwoju gminy w tych pierwszych latach.

Zwiększyła się też wtedy liczba mieszkańców. W samej Mszanie do 4 tysięcy osób. Dziś Mszana liczy nieco ponad 7 i pół tysiąca mieszkańców. Początek lat 80-tych i stan wojenny to kolejny punkt zwrotny w historii gminy:

Mirosława Książek-Rduch: Wtedy doszło do zmian również na stanowiskach kierowniczych w Urzędzie Gminy. Pierwszym naczelnikiem połączonej gminy był pan Rafał Lubszczyk, natomiast był tylko przez trzy lata, potem pan Roman Mańka. Od 1982 roku pan Jerzy Grzegoszczyk, który niejako został wbrew swojej woli, albo nie pytany  o zdanie, ustanowiony naczelnikiem gminy i  na tym stanowisku funkcjonował przez 29 lat.

Miliony dla gminy na inwestycje

Wójt Mszany, Mirosław Szymanek podkreśla, że takim momentem, kiedy gmina zaczęła się dynamicznie rozwijać był moment wejścia Polski do Unii Europejskiej:

Mirosław Szymanek: Dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej udało  się zmienić naszą gminą – mam nadzieję – że na lepsze. Gdybyśmy tak dzisiaj zsumowali te wszystkie pieniądze zewnętrzne, które wzmocniły nasze budżety w poszczególnych latach, to myślę, że kilkadziesiąt, a może nawet pod sto milionów by nie podchodziło. Patrzę tutaj na całość wszystkich ściągniętych środków, inwestycji, które udaje się tutaj przeprowadza.

Czego życzyć gminie Mszana w związku z jubileuszem?

Mirosław Szymanek: Ja myślę, że spokojnych budżetów, to jest dzisiaj taka podstawa, żeby te wydatki z dochodem się bilansowały. Z tym wszystkie samorządy mają problemy. Oczywiście siły, wytrwałości, zdrowia dla naszych mieszkańców, akceptacji,  bo tego bardzo potrzebujemy. Jeżeli będziemy mieli wsparcie wśród mieszkańców, to myślę, że każdego z nas – pracowników, którzy działają na rzecz poprawy  życia mieszkańców – będzie wzmacniał i będzie nas to budowało na przyszłość.

Mirosław Szymanek wójt Mszany:

Uroczyste obchody jubileuszu w czwartek (28.12.) od 16.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Połomi. W trakcie uroczystości wprowadzony zostanie nowy sztandar gminy, zagra też Gminna Orkiestra Rozrywkowa, która w tym roku również świętuje 10-lecia istnienia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj