Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na Słowację bez kwarantanny. Ale tylko dla zaszczepionych

Facebook Twitter

Są zmiany w przekraczaniu granicy ze Słowacją. Nasi południowi sąsiedzi poluzowali restrykcje. Dzisiaj (31.05.) Ambasada Polski na Słowacji poinformowała o modyfikacji obostrzeń. Ministerstwo Zdrowia Republiki Słowacji wprowadziło tzw. semafor turystyczny regulujący zasady wjazdu i powrotu na terytorium tego kraju z zagranicy. To ważne informacje, bo nasi słuchacze pytają, czy wjazd i tranzyt przez ten kraj jest możliwy.

Najważniejsza informacja jest taka, że Polska jest w strefie zielonej, to oznacza, że od 31 maja obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej z terytorium Polski lub innych krajów grupy zielonej nie podlegają kwarantannie. Ale, trzeba spełnić warunki.

Przede wszystkim obowiązkowo zarejestrować się na dedykowanej stronie internetowej www.korona.gov.sk/ehranica
Należy posiadać dokument potwierdzający fakt, że zostało się zaszczepionym przeciw COVID-19 drugą dawką szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech lub Moderna), przy czym minęło co najmniej 14 dni od tego szczepienia, lub jedną dawką szczepionki wektorowej (AstraZeneca lub Johnson&Johnson), przy czym minęło co najmniej 28 dni od tego szczepienia.

Jeśli nie byliśmy szczepieni, a przechorowaliśmy covid-19, powinniśmy również posiadać dokument, że jesteśmy ozdrowieńcami.

Kwarantannie nie podlegają również osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

Na Słowacji w połowie maja zniesiono stan wyjątkowy, przestała obowiązywać godzina policyjna i zakaz zgromadzeń. W reżimie sanitarnym działają już wszystkie sklepy i hotele, a restauracje mogą serwować posiłki i napoje na tarasach i w ogródkach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj