Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Naprawdę to są wyjątkowe święta i nie pozwólmy, by ten świat nas zdominował”- mówi poranny gość Radia 90

Facebook Twitter

Mam świadomość tego, co się dzieje w Kościele, przepraszam za to - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 w Wielki Piątek, ksiądz Marek Bernacki proboszcz parafii świętego Antoniego w Rybniku. Mówił też jak bardzo są to wyjątkowe święta.

wyjątkowe święta
ks. Marek Bernacki

Przed nami wyjątkowe święta

Gość Arkadiusza Żabki podkreślał, że najważniejsze są nasze relacje z Bogiem szczególnie w czasach niełatwych dla Kościoła.

Ks. Marek Bernacki: Jeśli ja mam relację do Pana Boga. Jeśli ją mam mocną, silną, to choćby trzęsienie ziemi było w Kościele, to mi nic nie przeszkodzi w mojej relacji do mojego Boga. Oczywiście, że to jest ważne. Kościół jak się prowadzi, jak naucza pasterze Kościoła. Mam świadomość tego, co się dzieje w Kościele. Przepraszam za to jak najbardziej, ale moja relacja do Boga to jest istotą. To jest najważniejsze i jestem dlatego, że wierzę i że chcę.

Radio 90: A to, że ludzie się odwracają od Kościoła, to wynika z kryzysu wiary.

Ks. Marek Bernacki: Poniekąd tak. Odwracają się od Kościoła, bo to, co widzą, jakoś ich zniechęca, bo spodziewaliby się, że pasterze Kościoła ich poprowadzą. Natomiast nie generalizujmy, bo jest wielu wspaniałych, cudownych kapłanów, którzy poświęcają się dla drugiego. Chciejmy ich dostrzec.

wyjątkowe święta

ks. Marek Bernacki – to są wyjątkowe święta. Zwolnijmy

W porannej rozmowie powróciło odwieczne pytanie o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Bożym Narodzeniem.

Ks. Marek Bernacki: Zawsze wielkanocne wyższe. Przynajmniej treściowo. Bo to, co przeżywamy, o czym rozprawiamy w czasie świąt Wielkiej Nocy, jest najważniejsze w naszej wierze. Natomiast owszem, Boże Narodzenie wyższe, gdy chodzi o przeżycia, o otoczkę zewnętrzną, o dekoracje. Teraz mamy jajeczka. Jajeczka się pojawiają na rynku. Na placach na drzewkach porozwieszane. Zajączki biegają nawet niedaleko bazyliki. Natomiast nie ma baranka. Nie ma Pana Jezusa Zmartwychwstałego. Ciekawe prawda?.

Radio 90: Księdzu przeszkadza ten zajączek?

Ks. Marek Bernacki: Nie, absolutnie. To jest piękne. To jest cudowne. Ale nie możemy jednak zapominać o tym, co jest istotą. Bo istotą jest Jezus Chrystus, który umiera, oddaje życie, ale który nade wszystko zmartwychwstaje.

Jak dobrze przeżyć ten Wielkanocny czas?

Zwolnijmy

– podkreślał proboszcz rybnickiej bazyliki:

Ks. Marek Bernacki: Przede wszystkim troszeczkę odpuścić. Odpuścić tej naszej gonitwy, tego naszego zatroskania, tej naszej nerwowości, tych emocji, tej polityki, tych mediów. Odpuścić trochę, dać sobie czas dla siebie, żeby wejść w głębię, dać czas dla rodziny, która mnie potrzebuje, z którą chciałbym trochę pobyć więcej, bardziej z dzieciakami, trochę pobyć, posłuchać co one myślą, co czują. Odpuścić, zdystansować się, wyluzować – jak to dzisiaj mówimy. Naprawdę to są wyjątkowe święta i nie pozwólmy, by ten świat nas zdominował i gonitwa tego świata.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z księdzem Markiem Bernackim proboszczem parafii świętego Antoniego w Rybniku do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024