Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie będzie łączenia kopalń, ani grupowych zwolnień w administracji Kompanii Węglowej

Facebook Twitter

10 godzin trwały negocjacje związkowców z zarządem Kompanii Węglowej. Strony wypracowały kompromis i w końcu w czwartek (6.02.) około godziny 21.00 podpisano porozumienie w sprawie złagodzenia skutków programu restrukturyzacji Kompanii na kolejne sześć lat.

Związkowcy podkreślają jednak, że nie zgadzają się z założeniami przygotowanego przez zarząd programu restrukturyzacji, który nie proponuje żadnych konstruktywnych rozwiązań wyjścia z kiepskiej sytuacji finansowej Kompanii poza cięciami kosztów.

W podpisanym porozumieniu zarząd Kompanii zobowiązał się do rezygnacji z zamiaru zwolnienia 884 pracowników administracji w zamian za zawieszenie wypłaty tak zwanej czternastej pensji dla tej grupy zawodowej na trzy lata. Na ten okres pracownicy administracji mają otrzymać gwarancje zatrudnienia. Natomiast gwarancje dla pozostałych pracowników spółki mają zostać wydłużone do 2020 roku.

Jak podaje portal nettg.pl w Kompanii zlikwidowany zostanie fundusz motywacyjny oraz dopłata do wynagrodzenia chorobowego. O jedną tonę zmniejszony zostanie także wymiar emeryckiego węgla, a pracownicy nowo przyjęci, po przejściu na emeryturę lub rentę nie będą uprawnieni do otrzymywania bezpłatnego węgla. Nie będzie też zapowiadanego wcześniej łączenia kopalń.

Zamiast tego możliwe będą przesunięcia pracowników jednak wyłącznie między tymi kopalniami, które wg pierwotnej wersji programu miały być łączone. Każda zmiana ma być jednak konsultowana ze związkami. Porozumienie zakłada również odstąpienie od likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych oraz przekształcenia Zakładu Remontowo-Produkcyjnego w samodzielną spółkę i wydzielenie jej poza struktury Kompanii Węglowej.

Zarząd wycofał się również z planów dotyczących sprzedaży Konsorcjum Ochrony Kopalń i Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych. Jedną z kwestii spornych, która nie została ujęta w podpisanym porozumieniu, jest zamiar sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Po podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi zarząd KW przedstawi nową wersję programu restrukturyzacji Radzie Nadzorczej spółki. Rada ma zająć się programem na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się najprawdopodobniej za około 2 tygodnie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024