Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nocne Prowokacje

Facebook Twitter

Jedna z najważniejszych polskich grup taneczno-performatywnych wystąpi w Rybniku. W jej dorobku jest 20 spektakli, instalacje kolektywne, performance. Teatr Maat Projekt do zobaczenia w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Grupa Tomasza Bazana zaprezentuje się w piątek (28.02.) o 19.00 w spektaklu „LANG”. W programie także „CANZONA DI BAROCCO”, czyli krótki metraż Karola Komorowskiego.

TEATR MAAT PROJEKT został założony przez Tomasza Bazana wraz z zaprzyjaźnioną grupą artystów w 2004 r. Przez 10 lat swojej działalności – do 2013 roku – przekształcił się z teatru studenckiego w uznaną przez krytyków jedną z najważniejszych polskich grup taneczno – performatywnych. Prace Tomasza Bazana pokazywane były w niemal całej Polsce oraz poza granicami kraju (min. Niemcy, Francja, Hiszpania, Anglia, Belgia, USA, Białoruś, Ukraina, Włochy, Słowacja).

Opis spektaklu „LANG” (źródło: http://teatrmaat.pl)

“Działać nie działając/Mówić nie wydając szeptu/Uchwycić to co nieuchwytne/Spotkać tych, których już nie ma/Podziękować tym, którzy są/Otworzyć swoje serce”/

„(…)Tomasz Bazan to niezwykle ciekawa postać na polskiej scenie tanecznej – najlepszy chyba nasz artysta zajmujący się tańcem butoh. Jego spektakl jest opowieścią o dwóch energiach: chińskiej sztuki walki Lang i japońskiego awangardowego tańca butoh. To krótka, ale niezwykle intensywna wizualnie i mistrzowska tanecznie etiuda (…)” – to słowa Joanny Leśnierowskiej z Art Stations Foundation.

Jedno uderzenie przeciwko tysiącom uderzeń. Jedno bicie serca przeciwko stu uderzeniom. LANG odnosi się do specyficznego sposobu prowadzenia ciała w jednym ze stylów chińskich sztuk walki Tang Lang. Styl ten określany stylem śmierci, powstał jako jeden z ostatnich wielkich systemów chińskich sztuk walki. Postawa wojownika, który pochłania energię przeciwnika unicestwiając obu, stała się inspiracją do powstającego spektaklu. Ruch i choreografia spektaklu wykorzystują szeroko pojęte techniki tańca butoh.

KAROL KOMOROWSKI, urodzony w 1994 roku. Mieszka w Londynie. Zajmuje się filmem i fotografią. Reprezentowany przez Galerię Lookout w Warszawie. Stypendysta Akademii Fotografii w Warszawie. Autor m.in. takich filmów, jak „Portret”, „Maria Byrska”, „L’incoronazione di Poppea” oraz cykli fotografii „In darkness” i „Girlfriends”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj