Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obwodnica Raciborza. Są pieniądze na inwestycję. Minister przedstawił harmonogram prac

Facebook Twitter

O obwodnicy raciborzanie marzą od dawna – mówił wczoraj (23.08.) po południu podczas konferencji prasowej Dariusz Polowy, prezydent Raciborza. A wszystko wskazuje na to, że marzenia za kilka lat się ziszczą.

Obwodnica Raciborza

Zachodnio – północna obwodnica Raciborza otrzymała właśnie ogromne wsparcie. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał umowę w sprawie 72 mln zł rządowej dotacji do budowy tego odcinka drogi.

Mamy odcinek będący dotychczas kawałkiem drogi Racibórz-Pszczyna, on w jakiś sposób nam pomaga, ale od strony zachodniej zdecydowanie potrzeba rozładowania ruchu

– mówił prezydent Polowy.

Dariusz Polowy: Szczególnie ze względu na sąsiedztwo wielkiego zakładu przemysłowego i tych 12 tys. pracowników, którzy tam dojeżdżają, a także całego ruchu ciężkiego, który wiąże się z przywiezieniem i wywiezieniem produkcji tego zakładu. No i mamy, mamy to! Mamy ten odcinek północno-zachodni, który niewątpliwie wpłynie na udrożnienie ruchu w tamtej części Raciborza, gdzie droga krajowa 45 krzyżuje się z drogą wojewódzką 416. I rzeczywiście jest to taki węzeł, który powoduje, że cierpimy wszyscy.

Ta umowa świadczy o tym, że na różnych poziomach władzy potrafimy się porozumieć

– komentował prezydent Raciborza.

Dariusz Polowy: Pojawiają się realne pieniądze. I to jest taki efekt współpracy na poziomie rządu i samorządu na wszystkich jego szczeblach, za co bardzo, bardzo dziękuję. Dziękuję też wszystkim tym, którzy zaangażowali się w to i panu ministrowi Jabłońskiemu, pani senator Ewie Gawędzie, wszystkim parlamentarzystom, wszystkim tym, którzy Racibórz i cały nasz region mają w swoim sercu.

Rafał Weber Wiceminister Infrastruktury

Środki na tę inwestycję zostały przeznaczone z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Minister Rafał Weber przedstawił planowany harmonogram prac.

Rafał Weber: 72 miliony złotych na projekt, który przez inwestora został wyceniony na 120 milionów złotych. To 60 procent wartości tego dofinansowania. Samorząd województwa śląskiego w tej chwili jest w trakcie opracowywania dokumentacji przedprojektowej. Z tego co wiem, trwa praca nad wyznaczeniem wariantu zgodnie z harmonogramem, który został nam w Ministerstwie Infrastruktury przedstawiony, w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie wydana decyzja środowiskowa. W czwartym kwartale przyszłego roku zostanie wydane pozwolenie na budowę, a rok 2025-27 i zakończenie dwudziestego siódmego. To są te lata, w których ta inwestycja będzie realizowana.

Droga, która powstanie odciąży nie tylko Racibórz, jest ważna dla całego powiatu

– podkreślał Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, który towarzyszył podpisaniu umowy.

Paweł Jabłoński: Jest ważna także dla gminy Rudnik, dla gminy Pietrowice. Dla wszystkich gmin naszego powiatu, naszego regionu, bo wszyscy stoimy w tych korkach związanych z bardzo dużym ruchem samochodowym, który wynika przede wszystkim z bardzo dobrego rozwoju gospodarczego. Tutaj tak naprawdę mamy współpracę nie tylko rządu z samorządem, ale także z sektorem prywatnym, bo Eko-Okna się mieszczą w gminie Piotrowice, gdzie jest sześć i pół tysiąca ludzi, a w Eko-Oknach pracuje ponad 13 tysięcy, nie licząc wszystkich dostawców, podwykonawców, to wtedy byśmy pewnie doszli nawet do 50 tysięcy. Więc potężna firma i to nie jest jedyna firma w tym regionie. Korzystają z naszych dróg także nasi sąsiedzi, nasi południowi sąsiedzi Czesi.

Obwodnica Raciborza

Planowana jednojezdniowa północno-zachodnia obwodnica Raciborza będzie przebiegać głównie przez tereny rolnicze o rozproszonej zabudowie. Rozpocznie się przy skrzyżowaniu DW935 i DK45 w Rudniku, a zakończy włączeniem do DW 416 obok Żerdzin (na odcinku między skrzyżowaniem DW417 z DW 416, a obszarem zabudowanym miasta Racibórz).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023