Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Debata wyborcza w Radiu 90: W starciu Polowy vs Wojciechowicz o drogach, remontach i Placu Długosza

Facebook Twitter

Debata wyborcza w Radiu 90: O kłopotach drogowych, połączeniu z autostradą A1 i zagospodarowaniu Placu Długosza - dość długo dyskutowali w naszym studiu dwaj kandydaci na urząd prezydenta Raciborza.

Wyniki wyborów w Raciborzu

To był gorący poranek w Radio 90. W naszym studio starli się Dariusz Polowy i Jacek Wojciechowicz – kandydaci na fotel prezydenta Miasta Raciborza. Była to ich pierwsza bezpośrednia rozmowa. Emocji nie brakowało:

Dariusz Polowy: Moja determinacja i historia, która za mną stoi pokazuje jasno, że to się da wykonać. Natomiast mój konkurent z samorządem skończył w 2016 roku i to  w sposób dość spektakularny. Ilość inwestycji, które przeprowadzamy, ilość remontów i ilość prac jest naprawdę nieporównywalna z tym, co działo się przez lata poprzednie.

Jacek Wojciechowicz: Pan prezydent mówi, że dużo się działo, nigdy się tak dużo nie działo jak teraz. No naprawdę… panie prezydencie, co pan ma na myśli? Remont Bosackiej, że dwa razy była zamykana i remontowana? Czy ewentualnie remont Rybnickiej – to jest też jakieś mistrzostwo świata, żeby zamknąć ulicę i sparaliżować całe miasto! Myślę, że tutaj chwalić to się, panie prezydencie specjalnie nie ma czym.

Debata wyborcza w Radiu 90 – co z budową drogi Pszczyna-Racibórz?

W porannej debacie padły pytania o połączenia drogowe miasta:

Jacek Wojciechowicz: Pierwszą podstawową sprawą dla Raciborza dzisiaj, to jest zatrzymanie tej degrengolady i tego kryzysu, który mamy w mieście, szczególnie w ostatnich pięciu latach. Trzeba postawić na gospodarkę. Gospodarka, żeby się mogła w Raciborzu rozwijać i kwestia połączenia autostradą A1, czyli droga do Pszczyny – rzecz kluczowa, dlatego że dzięki temu, że wybudujemy czteropasmówkę do autostrady, automatycznie uzyskujemy niejako tlen dla miasta, dla gospodarki miasta.

Dariusz Polowy: Pan Wojciechowicz widać, że się zupełnie nie orientuje w kwestiach związanych z Raciborzem i w kwestiach tego jak ma być realizowana droga Racibórz-Pszczyna. Według harmonogramu najpierw odcinek Rudnik ulica Rybnicka – to zostało wykonane za mojej kadencji, dokładnie się to wydarzyło.

Jacek Wojciechowicz: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad… a nie pan…

Dariusz Polowy: Kolejny raz pan Jacek pokazuje swoją indolencję i nieznajomość. Inwestorem jest województwo śląskie i kolejne odcinki, które mają być robione od Rybnika- Gaszowice, Rydułtowy i ostatnim elementem jest most na kanale Ulga.

Plac Długosza ciągle na tapecie!

Arkadiusz Żabka pytał również co dalej z zagospodarowaniem Placu Długosza, jednego z centralnych punktów w mieście, które od lat czeka na rewitalizację. Mówi Jacek Wojciechowicz:

Jacek Wojciechowicz: Ja myślę, że Plac Długosza to jest taki obraz rzeczywiście tego „niedasizmu”, o którym tutaj była już mowa. To jest miejsce szczególne dla Raciborza, niezagospodarowane praktycznie od wojny i to miejsce musi podlegać przeobrażeniu. Ale tutaj trzeba oprzeć się troszkę na historii, zrobić jakieś analizy historyczno-architektoniczne i przejść do konkretów, wyjść z ofertą do prywatnych podmiotów. To, co przygotujemy, chcielibyśmy poddać społecznym rozmowom.

Dariusz Polowy tłumaczył w porannej debacie dlaczego przez ostatnie pięć lat nie udało się zagospodarować tego miejsca:

Dariusz Polowy: Pojawił się inwestor, który był skłonny zainwestować całkiem spore pieniądze. Dosyć daleko posunięte wizualizacje, projekty przedstawił. Potem przyszedł okres pandemii. Każdy z inwestorów ma prawo decydować dowolnie – mój poprzednik też miał umówionego inwestora, który nawet wpłacił wadium, ono przepadło. Potem Plac Długosza w Raciborzu przez mojego poprzednika był wystawiony za 5,5 miliona złotych. Nikt się po to nie zgłosił. Na dzisiaj rozwiązaniem dla tego miejsca jest budowa mieszkań z pierwszą kondygnacją pod biznes, działalność gastronomiczną, biurową.

Poranna debata do zobaczenia na radio90.pl TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024