Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wstrzymamy wydobycie w 12 kopalniach. Wicepremier Jacek Sasin o sytuacji na Śląsku

Facebook Twitter

Wstrzymane wydobycie w 12 kopalniach. Od wtorku (09.06.) przez trzy tygodnie w 2 kopalniach JSW i 10 w PGG, gdzie nie były przeprowadzone badania przesiewowe, nie będzie wydobycia - poinformował wicepremier Jacek Sasin. O sytuacji na Śląsku na konferencji mówił także minister zdrowia Łukasz Szumowski.

fot.Agnieszka Materna/ jsw.pl

Ta decyzja to efekt rosnącej liczby zarażonych górników w obu spółkach węglowych. Dziś mamy ich blisko 5 tysięcy:

Od jutra (9.06.) wstrzymamy wydobycie, wstrzymamy pracę w 2 kopalniach JSW i 10 w PGG. To jest przejście do kolejnego etapu walki z epidemią. Niestety charakter pracy w kopalniach spowodował, że te środki nie mogły okazać się całkowicie skuteczne. Doszło do zarażeń.

Najbliższe trzy tygodnie, tysiące górników spędzą w domach. Dostaną 100 % wynagrodzenia:

Udadzą się na tzw. postojowe. Górnicy za ten okres postojowego otrzymają 100% wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, ekonomicznych. Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły do podjęcia takich decyzji.

Wierzymy, że ta decyzja rozwiąże problem zachorowań wśród górników – mówił Jacek Sasin:

Chcemy raz a dobrze w tej chwili ten problem rozwiązać i spowodować ,że za 3 tygodnie obie spółki kopalni będą mogły przystąpić do normalnej pracy.

Decyzję o wstrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach zostały podjęte w porozumieniu z zarządem i związkami PGG i JSW. Nikt na konferencji nie podał strat finansowych, jakie przyniesie ten krok dla polskiego górnictwa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021