Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odkrycie w kościele w Brennej. To zabytkowe polichromie. Co się z nimi stanie?

Facebook Twitter

Zabytkowe polichromie - to niezwykłe odkrycie w kościele w Brennej. Na malowidła natrafiono w czasie remontu świątyni. Pochodzą z końca XVIII wieku, nie wiadomo jednak czy będą wyeksponowane. 

odkrycie w kościele w Brennej
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Niespodziewane odkrycie w kościele w Brennej. W czasie remontu ołtarza w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej natrafiono na zabytkowe polichromie.

Po demontażu konstrukcji, na ścianie odsłonięta została polichromia. Dekoracja malarska, obecnie mocno przybrudzona pod grubą warstwą kurzu, jest jednak czytelna. Zakomponowana została na całą wysokość ściany (ponad 6 m) i przedstawia namalowany iluzjonistycznie ołtarz. Jak piszą w swoich mediach społecznościowych, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony odkrycie w świątyni jest ogromną niespodzianką ale wiąże się także z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych, nieplanowanych prac, stąd Parafia w Brennej będzie starała się zdobyć środki zewnętrzne na kontynuacje niezbędnych prac. Dużym problemem jest występujące zawilgocenie i silne zasolenie na ścianach. Ze względu na brak miejsca w przestrzeni prezbiterium pod znakiem zapytania pozostaje kwestia przeznaczenia dekoracji do wyeksponowania, bo po pracach konserwatorskich na swe miejsce powróci ołtarz główny.

Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Do tej pory nie wykonywano badań konserwatorskich mających na celu potwierdzenie występowania historycznej dekoracji malarskiej w tym kościele. Wiadomo było jedynie, że polichromia związana z wcześniejszym wystrojem wnętrza kościoła pochodziła z 1938 r. i wykonana została przez Mariana Konarskiego. Podobna dekoracja malarska, choć bardziej rozbudowana ale pochodząca z tego samego okresu, zachowała się za ołtarzem głównym w pobliskim kościele pw. św. Barbary w Strumieniu Parafia św. Barbary w Strumieniu (powiat cieszyński).

Ołtarz główny z kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Brennej wpisany został do rejestru zabytków ruchomych pod pozycją B/433/2021 z dnia 09.06.2021 r. na mocy decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela wraz z wyposażeniem wpisany został do rejestru zabytków pod pozycją A-268/78 z dnia 25.01.1978 r. (aktualizacja decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach z dnia 27.02.1960 r.)

Opr. M. Dąbrowska, materiały i zdjęcia: Wojewódzkiego Urzędu ochrony Zabytków

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj