Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa: Studia w Raciborzu, do wyboru 12 kierunków! [materiał partnera]

Facebook Twitter

Ponad pół tysiąca osób zarejestrowało się już w systemie naborowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Jak słyszymy od władz uczelni, wszystkie kierunki cieszą się zainteresowaniem, bo uczelnia ma dobrą kadrę i bazę. To liczne laboratoria oraz Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, w którym kształcą się studenci kierunku: Pielęgniarstwo.

Początek lipca to gorący okres na uczelni, bo mamy finał rekrutacji na studia w pierwszym terminie. Ruszają komisje rekrutacyjne w poszczególnych instytutach.

– mówi Radiu 90 Beata Fedyn, prorektor do spraw studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.

Beata Fedyn: W naszym systemie informatycznej rekrutacji zarejestrowało się już ponad pół tysiąca kandydatów. Na dzień dzisiejszy mamy 12 kierunków i można powiedzieć, że wszystkie kierunki cieszą się zainteresowaniem. Na szczególną uwagę zasługuje kierunek: Pielęgniarstwo, tam mamy najwięcej osób zalogowanych w systemie, ale także inne kierunki: Filologia, Bezpieczeństwo Państwa, Administracja, Architektura, także kierunki inżynierskie, także pedagogiczne. Mamy jednolite studia magisterskie na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, mamy 3-letnie studia licencjackie na kierunku Pedagogika. Jest: Wychowanie Fizyczne, Turystyka i Rekreacja, Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. To jest 12 kierunków, ale czekamy na decyzję Ministerstwa Edukacji i Nauki i zgodę na uruchomienie studiów drugiego stopnia na kierunku: Pielęgniarstwo, czyli to będą studia magisterskie. Na podobną decyzję czekamy na kierunku: Administracja. Mam nadzieję, że już w drugim terminie rekrutacji, którą rozpoczniemy 2 sierpnia, będziemy mogli przyjmować chętnych na studia drugiego stopnia na tych dwóch kierunkach.

Radio 90: Czyli w Raciborzu będzie można skończyć Pielęgniarstwo z tytułem magistra?

Beata Fedyn: Mamy już studia pierwszego stopnia z tytułem zawodowym: licencjat pielęgniarstwa i później dwuletnie studia drugiego stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra. Podobnie na kierunku: Administracja.

Radio 90: Pielęgniarstwo, to najbardziej oblegamy kierunek. Wynika to z zapotrzebowania na rynku pracy?

Beata Fedyn: Tak, duże są potrzeby w tym zakresie. Dużo chętnych było już w ubiegłym roku, myślę, że jest to związane również z tym, że poprawiły się warunki finansowe w związku z wykonywaniem tego zawodu. U nas poprawiały się warunki studiowania. Otworzyliśmy w marcu Monoprofilowe Centrum Symulacji, to nowoczesna baza dydaktyczna, gdzie na specjalistycznych fantomach i symulatorach, studenci ćwiczą swe umiejętności w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w szpitalu.

Beata Fedyn: Na innych kierunkach oczywiście również mamy dobre warunki do kształcenia, bardzo intensywnie się rozwijamy, wzbogacamy bazę dydaktyczną, tworzymy nowe pracownie, więc zapraszamy potencjalnych studentów do nas, do Raciborza na studia.

Radio 90: Gdybyśmy się chcieli przyjrzeć studentom. Kto wybiera studia w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu?

Beata Fedyn: To są przede wszystkim mieszkańcy naszego regionu. Misją naszej uczelni jest właśnie to, żeby przygotowywać wykwalifikowane kadry na potrzeby potencjalnego rynku pracy, lokalnego rynku pracy. Mamy absolwentów szkół zawodowych, czyli techników, ale też absolwentów liceów ogólnokształcących. To co ważne, to to, że wszystkie kierunki prowadzone są na profilu praktycznym, w odróżnieniu od profilu ogólnoakademickiego, który jest prowadzony na uczelniach akademickich, mamy dużą część zajęć w formie warsztatów, zajęć prowadzonych przez specjalistów, ale także mamy 6 miesięcy praktyk zawodowych w trakcie studiów.

Beata Fedyn, prorektor do spraw studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu

Beata Fedyn: W tym roku badania lekarskie, które są obowiązkowe na wszystkich kierunkach, są w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu za darmo. Trzeba tylko przyjechać do Raciborza i wykonać badanie we wskazanej przychodni.

Beata Fedyn: Dodatkowo, w sierpniu planujemy dla osób, które nie zdały matury z matematyki, kurs przygotowujący do poprawki. Chcemy pomóc tegorocznym maturzystom, by mogli dobrze przygotować się do matury z matematyki w sesji poprawkowej. Ten kurs będzie prowadziła osoba, która jest w komisji przygotowującej zestawy maturalne z matematyki, więc jest metodykiem matematyki. Taki kurs organizujemy po raz pierwszy, ale chcemy wspierać osoby, które z jakiegoś powodu mają kłopoty na tym polu. Wszelkie informacje będą na naszej stronie internetowej w zakładce Rekrutacja.

Studia dla osób w każdym wieku

Zapraszamy wszystkich tych, którzy posiadają maturę

– mówi Radiu 90 Kamil Szypuła z biura promocji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Kamil Szypuła: Bardzo często zdarza się tak, że studia właśnie w Raciborzu są przepustką do dalszej kariery, do awansu zawodowego. Mamy bardzo ciekawą ofertę studiów dla osób, tak naprawdę, w każdym wieku i mamy też oczywiście przykłady takich osób, które pomimo tego, że nie są w wieku nastoletnim albo nie są młodymi dorosłymi, świetnie sobie radzą na studiach, łączą pracę zawodową ze studiowaniem Jest to jak najbardziej możliwe.

Kamil Szypuła: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu ma na celu pobudzanie do aktywności naukowej nie tylko, tak jak wspomniałem, młodych dorosłych, ale osoby w każdym wieku. Mamy przykłady wspaniałych naszych absolwentów, studentów np. na kierunkach takich, jak Filologia czy Automatyka i Robotyka. Teraz też wiem, że są na Zarządzaniu Inżynierii Produkcji osoby, które po prostu uzupełniają swoją wiedzę, które stawiają sobie ambitne cele i cieszymy się, że możemy tym osobom pomóc. Warto też tutaj wspomnieć, że istnieje możliwość indywidualnej organizacji studiów, dzięki czemu nasi studenci mają możliwość łączenia pracy zawodowej ze studiowaniem. Zajęcia mogą odbywać się popołudniami, w soboty w niedziele, to nadal są studia stacjonarne, bezpłatne. Mamy bardzo elastyczne plany zajęć, staramy się wychodzić na przeciw studentom, ale warto jeszcze tutaj wspomnieć, że mamy dość dobrą bazę. Posiadamy Dom Studenta, więc jeżeli ktoś chciałby np. być na stałe w Raciborzu, to jeszcze istnieje przy rekrutacji taka możliwość, żeby zapisać się do Domu Studenta i otrzymać zakwaterowanie.

Wszelkie informacje można też zdobyć w biurze rekrutacji, jest czynne codziennie od 7.30 do 15.30. Zajrzeliśmy do biura z mikrofonem Radia 90.

Radio 90: Z jakimi pytaniami przychodzą do biura osoby, szukające studiów?

Katarzyna Zwolińska: Jakie mamy kierunki studiów, czy są to studia stacjonarne czy niestacjonarne, czy są odpłatne. W jakie dni tygodnia są zajęcia: czy w weekendy, czy w tygodniu? Przychodzą osoby, które w tym roku zdawały maturę, ale są też osoby, które chcą się rozwijać, których dzieci studiują i one teraz stwierdziły, że mają czas, żeby też zacząć studia.

Biuro Rekrutacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu

Oferta:

Studia jednolite magisterskie

 • Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Studia inżynierskie

 • Architektura
 • Automatyka i Robotyka
 • Zarządzanie i Inżyniera Produkcji

Studia licencjackie

 • Administracja (także studia magisterskie)
 • Bezpieczeństwo Państwa
 • Pedagogika
 • Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych
 • Filologia: Język angielski, niemiecki, czeski
 • Pielęgniarstwo (po uzyskaniu zgodny MEiN także studia magisterskie)
 • Turystyka i Rekreacja
 • Wychowanie Fizyczne

Studia podyplomowe

 • Logopedia
 • Architektura Wnętrz
 • Mykologia Budowlana
 • Pedagogika

Kontakt do Biura Rekrutacji PWSZ w Raciborzu:

Adres:

 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
  ul. Słowackiego 55, 47- 400 Racibórz

Jak dojechać:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023