Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Patrole SPEED na śląskich drogach. Będzie ich więcej

Facebook Twitter

Na śląskich drogach do 23 kwietnia br. doszło już do tej samej liczby wypadków śmiertelnych, co w ciągu całego kwietnia 2019 roku. Znacząco wzrosła także liczba praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości. Dlatego kolejni policjanci dołączają do specgrupy SPEED.

Z policyjnych danych wynika, że zdecydowana większość zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym nastąpiła na skutek uderzenia pojazdu w przeszkodę (barierę energochłonną, drzewo, budynek), a nie jak to mam miejsce w przypadku dużego natężenia ruchu, wskutek zderzenia się pojazdów. Nim doszło do najechania na przeszkodę, kierujący tracili panowanie nad pojazdem w wyniku niedostosowania prędkości (czyli mówiąc najprościej – jechali zbyt szybko).

O tym, że jeździmy szybciej, świadczą liczby: w tym miesiącu tylko do 23 kwietniu zatrzymanych zostało 267 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. W całym kwietniu ubiegłego roku tego typu przypadków było 140.

Policjanci grupy SPEED stanowią ok. 5% ogółu policjantów ruchu drogowego. Pomimo tego w marcu br. zatrzymali prawie połowę spośród wszystkich praw jazdy zatrzymanych za wspomniane niestosowanie się do obowiązujących limitów prędkości. Wynika to z charakteru zadań ich służby – policjanci z grupy SPEED zwalczają agresywne i niebezpieczne zachowania na drogach, a jednym z jego przejawów jest znaczne przekraczanie prędkości, które może być zagrożeniem dla innych. Ponieważ problem prędkości na drogach nie maleje, podjęto decyzję o zwiększeniu liczby policjantów i policyjnych patroli pełniących służbę w ramach działań policyjnej grupy SPEED. Obecnie w grupie SPEED, poza policjantami komend miejskich i powiatowych oraz komisariatu autostradowego, spotkać będziemy mogli również mundurowych drogówki komendy wojewódzkiej.

Apelujemy o zdrowy rozsądek na drodze – to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną niebezpiecznych, a często tragicznych wypadków drogowych.

– czytamy na stronie śląskiej policji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj