Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PGG: To dzięki naszym systemom bezpieczeństwa policjanci zatrzymali oszustów handlujących węglem

Facebook Twitter

To dzięki naszym systemom bezpieczeństwa policjanci zatrzymali oszustów handlujących węglem - mówi Tomasz Głogowski rzecznik Polskiej Grupy Górniczej. Powracamy do informacji o nieuczciwym handlu węglem.

Jak już was informowaliśmy, śląscy policjanci zatrzymali cztery osoby, w tym właściciela składu opału.

Zakładali oni na fałszywe dokumenty konta w internetowym sklepie PGG, w ten sposób nieuczciwie kupili kilkaset ton węgla:

Tomasz Głogowski: Chcielibyśmy podkreślić, że na trop oszustów funkcjonariusze wpadli dzięki naszym informacjom. Dzięki informacjom PGG. Nasze systemy bezpieczeństwa zadziałały. Oszustwo polegało na tym, że sprawcy kupowali węgiel w sklepie internetowym PGG, posługując się danymi personalnymi byłych klientów składu opałowego. Oczywiście bez ich wiedzy. Potem, aby odebrać węgiel w przykopalnianym punkcie obsługi, pokazywali sfałszowane pełnomocnictwa z podrobionymi podpisami klientów. To PGG poinformowała o podejrzanych transakcjach policję i ruszyła akcja zatrzymania.

Tomasz Głogowski rzecznik PGG podkreśla, że spółka notuje bardzo dużo prób automatycznego kupowania w internetowym sklepie węgla za pomocą botów zakupowych, a każda transakcja jest weryfikowana:

Tomasz Głogowski: Wszystkie te próby są skutecznie blokowane, ponieważ przewidując skalę popytu i komplikacje wdrożyliśmy wiele nowoczesnych zabezpieczeń informatycznych, w tym tych opartych na sztucznej inteligencji, z których korzystają dużo większe platformy niż nasza. Potrafimy odfiltrować i w porę zneutralizować ryzyka, natomiast po raz kolejny apelujemy, przestrzegamy i prosimy naszych klientów, by w żadnym wypadku nie udostępniali komukolwiek danych personalnych i danych bankowych, których używa się przy sfinalizowaniu transakcji w sklepie internetowym.

Dodajmy, że oszuści przyznali się do winy, zostali objęci policyjnym dozorem Grozi im do 8 lat więzienia. Straty PGG z tytułu nieuczciwego procederu mogły wynieść co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj