Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piękne karmniki dla ptaków w raciborskich lasach

Facebook Twitter

Szyją maseczki, ale też pomagają mieszkańcom lasów. Zakład Karny w Raciborzu ruszył z pomocą dla zwierząt. W piątek (24.04.) do Nadleśnictwa w Rudach Raciborskich trafiły karmniki dla ptaków.

mat.prasowe/ ZK Racibórz

Karmniki są efektem prac skazanych z oddziału terapeutycznego, które wykonali w ramach terapii zajęciowej. Posłużą przede wszystkim ptactwu zamieszkującemu lasy na terenie raciborszczyzny.

Nie wykluczone, że to początek długofalowej współpracy, która nie tylko będzie miała aspekt pomocowy, ale również znaczenie w szeroko rozumianym procesie readaptacji społecznej osób skazanych. Wkrótce opracowany zostanie szczegółowy zakres, w ramach którego Zakład Karny w Raciborzu oraz Nadleśnictwo z Rud będą ze sobą współpracowały.

– podkreśla por. Maciej Konior, dyrektor Zakładu Karnego z Raciborza.

mat.prasowe/ ZK Racibórz

Skąd pomysł? Prace trwały kilka tygodni. Wszystkie karmniki osadzeni wykonywali ręcznie, bez skomplikowanych narzędzi. Pracami kierował technik ds. terapii zajęciowej.

Dla osadzonych to bardzo istotne, że mogą uczestniczyć w czymś ważnym. W ten sposób budują poczucie własnej wartości, uczą się wielu pożytecznych rzeczy, m.in. tego, że dzięki wykonywaniu rękodzieł mogą żyć lepiej, bez agresji, przemocy, a w dodatku nieść pomoc. Osadzeni coraz częściej biorą udział w różnych akcjach i sami angażują się w działania pomocowe.

Poza tym to także duża satysfakcja i sukces wychowawczy, że podopieczni robią coś, co może przydać się także innym. Również zwierzętom leśnym.

– podkreśla jeden z członków zespołu terapeutycznego.

mat.prasowe/ ZK Racibórz

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj