Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsze autobusy wodorowe w Rybniku będą już w połowie września

Facebook Twitter

Zakup autobusów wodorowych w Rybniku zostanie sfinansowany z gigantycznej dotacji sięgającej 45,5 mln zł. Teraz spółka Komunikacja Miejska rozstrzygnęła przetarg na dostawę paliwa do tych pojazdów.

Pierwsze autobusy wodorowe w Rybniku będą niemal gotowe do jazdy w drugiej połowie września.  Spółka Komunikacja Miejska jest po pozytywnych odbiorach pierwszych pięciu sztuk pojazdów. Jeśli nic się nie zmieni przyjadą one do Rybnika w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Kolejne autobusy napędzane wodorem dla rybnickiej spółki są już montowane.

W oczekiwaniu na transport pierwszych autobusów wodorowych, spółka Komunikacja Miejska rozstrzygnęła przetarg na dostarczenie paliwa do tych pojazdów – czyli wodoru.

Otworzyliśmy przetarg na dostawę wodoru – wpłynęła 1 oferta opiewająca na kwotę 56,10 zł netto za 1 kg Co to oznacza? Oszczędność.  Cena jest zbliżona do tej, jaką niedawno otrzymała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Liczymy, również, że zgodnie z przyjętymi założeniami dotyczącymi rozwoju wodoru w Polsce, uruchomione zostaną na poziomie centralnym dotacje, co jeszcze bardziej obniży cenę wodoru i tym samym koszty eksploatacji

– mówi Łukasz Kosobucki, prezes rybnickiej spółki Komunikacja Miejska.

Z wyliczeń urzędników wynika, że oszczędności po trzech latach użytkowania autobusu na wodór ma każdym pojeździe mają sięgnąć około 50 tysięcy złotych. Cena wynegocjowana w ramach tego kontraktu ma obowiązywać przez najbliższych 9 miesięcy. Jeśli po tym czasie ceny za wodór będą niższe – będą większe oszczędności – podkreślają w rybnicki urzędzie.

Na zakup 20 nowoczesnych autobusów miasto otrzymało sporą dotację – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

Agnieszka Skupień: Przypomnę, że  miasto na zakup autobusów wodorowych otrzymało konkretne dofinansowanie.  To jedno z najwyższych dofinansowań z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 20 szt. autobusów napędzanych wodorem. To dofinansowanie w wysokości  45,5 mln złotych

Nowe autobusy pozwolą na osiągnięcie efektu ekologicznego, jakim jest zmniejszenie emisji CO2, ograniczenie emisji tlenków azotu oraz pyłów PM10. Umowę na ich dostarczenie miasto podpisało   z firmą PAK-PCE. Pojazdy zaczną kursować po naszym mieście jeszcze w tym roku, a ich koszt wyniósł tylko 940 tyś. zł za szt., co oznacza, że były o ok. 500 tys. zł tańsze od autobusów zasilanych olejem napędowym, na które nie ma dotacji.

Warto dodać, że jeszcze w kwietniu urzędnicy złożyli wniosek o dofinansowanie do zakupu kolejnych autobusów wodorowych w ramach programu Zielony Transport Publiczny Faza III. Wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmował dofinansowanie wynoszące 100% kosztów kwalifikowanych, tj. 48 mln zł, co oznacza, że w przypadku uzyskania dofinansowania Miasto pozyska autobusy, za które zapłaci jedynie podatek VAT, który zostanie potem odzyskany. Złożony wniosek obejmuje zakup 14 autobusów, z czego 11 szt. to autobusy 12-metrowe oraz 3 sztuki 18-metrowe. Jeśli uda się uzyskać wnioskowane dofinansowanie, dostawy autobusów planowane są na koniec 2024 roku i początek 2025 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024