Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Międzygminny Związek Komunikacyjny: Kolejne miasto go opuszcza

Facebook Twitter

Po Rybniku i Wodzisławiu Śląskim, Żory podjęły decyzję o wystąpieniu z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni na grudniowej sesji Rady Miasta, ale faktycznie MZK opuszczą z końcem tego roku.

Międzygminny Związek Komunalny

Międzygminny Związek Komunikacyjny bez Żor

Powód odejścia ten sam jak w innych gminach – zbyt wysokie koszty:

Adrian Lubszczyk: Powodem wystąpienia z MZK przez Żory jest sposób naliczania kosztów, jaki zmieniło właśnie MZK. W ten sposób naliczenie kosztów jest bardzo niekorzystne dla kilku gmin, przede wszystkim dla Żor i dla Pawłowic. My w myśl tych nowych zasad, które zostały wprowadzone, musielibyśmy pokrywać dużo większe koszty związane z kursami, które tak naprawdę nie dotyczą mieszkańców Żor. To są kursy, które odbywają się w Wodzisławiu Śląskim i odbywają się w Rybniku, a za które te miasta nie płacą. W tym roku tylko jest wzrost kosztów dla miasta Żory o milion 300 tysięcy złotych.

Dla pasażerów nic się nie zmieni.

Te same autobusy będą woziły ich po tych samych liniach

– podkreśla Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu.

Adrian Lubszczyk: Pasażerowie tej zmiany nie odczują wcale, ponieważ my planujemy zachowanie wszystkich linii, które funkcjonują w takich samych rozkładach, jak one funkcjonują. Chyba że zmieni się potrzeba jakaś komunikacyjna. Okaże się, że któreś autobusy są całkowicie puste albo są potrzebne jakieś dodatkowe. To oczywiście będziemy je jeszcze analizowali. Ale mieszkańcy nie muszą martwić się w ogóle, bo będą mogli w tych samych kierunkach tymi samymi autobusami dojechać.

Odejście z MZK spowoduje, że Miasto Żory będzie samo mogło tworzyć organizację transportu zbiorowego. Dzięki temu urzędnicy planują zakup autobusów wodorowych.

Adrian Lubszczyk: Dzięki temu, że Żory występują z MZK, to stają się same dla siebie organizatorem transportu zbiorowego, transportu publicznego, a to pozwala nam ubiegać się o środki zewnętrzne na nowoczesne środki transportu publicznego, czyli w tym przypadku miasta Żory będą to autobusy wodorowe. I my już złożyliśmy wniosek o autobusy wodorowe, które miałyby być naszą własnością. Te autobusy miały być dofinansowane w wysokości 90% kosztów. Miałyby się pojawić na ulicach Żor w 2025 roku, a kwota, o której pozyskanie się tutaj ubiegamy, to jest 43 i pół miliona złotych.

Z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju chcą odejść również Pawłowice, choć formalnie radni takiej uchwały jeszcze nie podjęli.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj