Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomsta, czyli Zemsta po śląsku

Facebook Twitter

"Niech się dzieje wola nieba! Z niom się zawsze zgodzać trzeba!". Śląski hit musicalowy "Pomsta" wraca na scenę Domu Kultury w Chwałowicach.

Spektakl zostanie wystawiony w sobotę (22.02.) o godzinie 18.00.

Tym razem w chwałowickim spektaklu wystąpią: w roli Cześnika – Krzysztof Wierzchowski, w roli Wacława – Sebastian Dolnicki, rolę Rejenta kreować będzie Adam Żaak, Podstolinę zagra – Regina Gowarzewska, a Klarę – Sylwia Bocian, w rolę Papkina wcieli się – Dariusz Niebudek, w roli Majstra wystąpi – Marek Orłowski, a Murarza zagra – Stanisław Kazimierski.

„Pomsta” – to pierwszy polski musical w gwarze śląskiej na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry. Akcja „Pomsty”, opowiadająca historię dwóch skłóconych śląskich rodów, osadzona jest współcześnie i można w niej znaleźć odniesienia do wielu bieżących wydarzeń. Z Fredry zaczerpnięto pomysł i postaci głównych bohaterów. Słowa do 17 piosenek, jak i całe libretto w gwarze śląskiej napisał znany satyryk i artysta estradowy – Marian Makula. Cały spektakl, to swobodna interpretacja wątków fredrowskich. Muzykę – w stylu rhythmandbluesowym – skomponowała sama Katarzyna Gaertner. W rolę bohaterów „Pomsty” wcielają się za każdym razem, znakomici śląscy aktorzy – artyści z krwi i kości, żadnych przypadkowych osób. Aktorzy, grający w musicalu mówią gwarą śląską. Osoba, która na co dzień nie posługuje się gwarą, musi wysilić swój umysł, aby zrozumieć przekazywane przez artystów treści. Ale nie jest to trudne, gdy świetnie opowiadana fabuła o wzajemnych waśniach autochtonów (hanysów) i przybyszów z kongresówki (goroli) raz po raz wywołuje wśród widowni gromki śmiech, ponieważ Pomsta, czyli Zemsta po Śląsku, jak przystało na komedię, zawiera wiele bardzo śmiesznych scen.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj