Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Poprawia się sytuacja na rynku pracy. Coraz mniej osób bezrobotnych

Facebook Twitter

Spada bezrobocie w regionie. To tendencja, jaką odnotowuje się w całym kraju. Od początku roku stopa bezrobocia obniżyła się o kilka procent. Tak jest na terenie powiatu wodzisławskiego, gdzie od stycznia te wartości spadły z 12,2% do 10,6%.

Poprawę sytuacji na rynku odnotowano także w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu: w styczniu bezrobocie utrzymywało się na poziomie 9,2%, by z końcem sierpnia spaść do 7,4%. Lepiej jest też w Jastrzębiu.

– W Jastrzębiu zaczynaliśmy ten rok na poziomie 10%, w sierpniu osiągnęliśmy 8,7%. Aczkolwiek rzeczywiście w lipcu ta stopa była o 0,1 niższa w stosunku do sierpnia, to minimalny wzrost, wydaje się, że to nie jest aż takie istotne. Tendencja się utrzymuje. Z tych szacunków, które my możemy zrobić wynika, że we wrześniu stopień bezrobocia utrzyma się na tym samym poziomie.

– tłumaczy Zbigniew Holewik, kierownik działu promocji i wsparcia zatrudnienia w jastrzębskim pośredniaku. Te dane wyglądają dobrze na tle statystyk z ubiegłego roku: spadek bezrobocia widać wyraźnie. To świadczy o ożywieniu gospodarczym.

– Jastrzębski rynek pracy jest stosunkowo specyficznym rynkiem, chociażby ze względu na obecność tego bardzo, bardzo dużego pracodawcy, jakim jest Jastrzębska Spółka Węglowa. I tutaj z jednej strony mamy względną stabilizację, nawet kiedy ta koniunktura nie jest aż taka dobra jak obecnie, Jastrzębska Spółka Węglowa nie zwalnia ludzi, natomiast jednak nie ma jakiegoś znaczącego przyrostu zatrudnienia, kiedy koniunktura jest lepsza, tak jak w tej chwili. W miejscowościach, powiatach, gdzie tych małych i średnich podmiotów gospodarczych, które generują zatrudnienie, one rzeczywiście najszybciej reagują na zmiany na rynku pracy i one faktycznie bardzo szybko zwiększają zatrudnienie.

Ta dynamika jest zauważalna na przykład w Rybniku i powiecie rybnickim: z 10,5% w styczniu stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 8,8%. W których zawodach najłatwiej o pracę?

– Bardzo dużo ofert na terenie Jastrzębia jest w zawodzie sprzedawca, natomiast z drugiej strony, bardzo dużo osób, które legitymują się tymi kwalifikacjami pozostaje bez pracy i rejestruje się w urzędzie pracy jako osoby, które szukają pracy właśnie w tym zawodzie. Tak oprócz tego, to tradycyjnie, najwięcej ofert pracy to budownictwo i górnictwo, ale to głównie firmy, które pracują na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czy też, które pracują na kopalniach w Czechach, a poza tym takie zawody jak kucharze czy kelnerzy.

Do tych statystyk dodajmy jeszcze Żory: tu w styczniu stopa bezrobocia wynosiła 11,4%, dziś spadła do 9,4%. Jak podkreślają we wszystkich urzędach pracy w regionie z końcem roku na pewno poziom bezrobocia wzrośnie, szacunki jednak wskazują, że będzie to nieznaczny skok.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj