Protest związkowców JSW. Jest oświadczenie Zarządu Spółki Szkolenie i Górnictwo
Od wtorku (13.06) przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa protest związkowców Sierpnia 80, którzy stają w obronie pracowników spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Wczoraj (15.06) odbyła się pikieta, na której zapowiedziano, że protest będzie trwał do skutku.
Przed siedzibą JSW powstało miasteczko protestacyjne, nasz reporter w czwartek (15.06) rozmawiał z Krzysztofem Łabądziem szefem związku Sierpień 80.
Walczymy o to, żeby nasi koledzy, którzy z nami pracują na ścianach ze szkolenia i górnictwa, ze spółki córki jastrzębskiej spółki. To jest taki twór, który sobie wymyślili prezesi po to, żeby jakoś ominąć prawo i nie płacić pracownikom tyle pieniędzy, ile powinni płacić, albo żeby ustawić na kolejnych stołkach prezesowskich następnych ludzi. Koledzy z SiG zarabiają dużo mniej pieniędzy niż my. Nie mają żadnych konkretnych rozwiązań na to, kiedy mają przejść pod jastrzębską Spółkę Węglowa.
Na stronie SIG pojawiło się oświadczenie w sprawie trwającego sporu.
W związku z trwającą pikietą ZZ „Sierpień 80″ przed siedzibą Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Zarząd spółki JSW Szkolenie i Górnictwo wyjaśnia, iż wszystkie zarzuty dotyczące Spółki są nieprawdziwe i kłamliwe.
Głównym zarzutem powtarzanym przez reprezentantów ZZ „Sierpień 80” jest krytyka procesu alokacji pracowników spółki JSW SiG do pracy w kopalniach JSW S.A. Przypominamy, że 30 maja 2023 roku Zarząd JSW SiG pisemnie odpowiedział ZZ „Sierpień 80” na zarzuty i domniemania dotyczące zasad alokacji pracowników.
Po pierwsze proces dobrowolnego przejścia pracownika JSW SiG do pracy w zakładach JSW S.A. odbywa się na podstawie powszechnie znanego porozumienia, zawartego w dniu 11.05.2017 roku, pomiędzy JSW S.A. a JSW SiG.
Zgodnie z zawartym porozumieniem JSW SiG nie blokuje możliwości rozwiązania umowy o pracę pracownikom zainteresowanym przejściem do JSW S.A i nie wpływa na autonomiczne decyzje pracowników w tym obszarze. Ponadto, zgodnie z porozumieniem, to przyszły pracodawca co roku (cyklicznie od 2017 roku) określa ilość osób, o określonych kwalifikacjach, którzy zgodnie z aktualnymi potrzebami zostaną zatrudnieni w kopalniach JSW S.A. Od początku alokacji do dziś 5 530 pracowników JSW SiG przeszło lub w najbliższych dniach przejdzie do pracy w kopalniach JSW S.A.
Zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo zarzuty ZZ „Sierpień 80” dotyczące niejasnego procesu alokacji uważa za celowe wprowadzanie pracowników i opinii publicznej w błąd, dla uzyskania swoich bliżej nieokreślonych, partykularnych interesów.
Z niedowierzaniem i zażenowaniem wysłuchaliśmy argumentów ZZ „Sierpień 80” dotyczących niewolniczej pracy w JSW Szkolenie i Górnictwo.
Od 2017 roku do dzisiaj na „niewolnicze warunki pracy” zdecydowało 6 717 osób zatrudnionych przez JSW Szkolenie i Górnictwo. W systemie elektronicznej rejestracji kandydatów do pracy w SIG aplikuje ponad 20 tysięcy osób.
JSW Szkolenie i Górnictwo jest kuźnią kadr dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dlatego Zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo jednoznacznie odrzuca wszystkie pomówienia i zwraca uwagę, że dalsze ich powtarzanie będzie skutkowało odpowiedzialnością prawną.
W imieniu Zarządu JSW SiG Gabriel Cyrulik
Czytaj także: