Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Punkt doradztwa dla młodych powstanie w Jastrzębiu. To pilotażowy projekt

Facebook Twitter

Punkt doradztwa dla młodych w Jastrzębiu to pilotażowy projekt realizowany przez tamtejszy urząd pracy, a finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Punkt doradztwa dla młodych powstanie w Jastrzębiu. To pilotażowy projekt
Andrzej Koba, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu

Punkt doradztwa dla młodych

Działanie pod nazwą „YOLO -młodzi na pokładzie urzędu pracy” otrzymał jedną z najwyższych kwot dofinansowania w kraju, bo milion 700 tysięcy złotych.

Punkt zacznie działać od września przy ulicy Sybiraków 2, w budynku dworca autobusowego

– wyjaśnia Andrzej Koba, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu.

Andrzej Koba: Będzie to typowy punkt doradztwa dla młodzieży. Projekt ten jest dedykowany przede wszystkim młodym ludziom, którzy są oddaleni od rynku pracy bądź też jest to młodzież wykluczona społecznie. To również dla tych, którzy są już zarejestrowani w Urzędzie Pracy, ale oferta ustawowa, którą możemy przedstawić tym osobom, jest dla nich niewystarczająca.

Wsparcie ma być dedykowane ludziom w wieku od 18 do 30 roku życia. Oprócz poradnictwa zawodowego będą mogli liczyć na pomoc w wielu aspektach, np. na informacje z zakresu opieki społecznej, zdrowia i profilaktyki, porady psychologiczne i prawne.

Andrzej Koba: Przy bonach aktywizacji zawodowej przewidujemy kilka form: 3+ 3, czyli formę wsparcia zatrudnienia poprzez refundację wynagrodzenia i również nagroda dla pracodawcy zatrudniającego. Kwoty są wyższe niż te, które są przewidziane w naszej ustawie, a więc na pewno atrakcyjniejsze na rynku. Przewidujemy staż pracowniczy dla osób, które mają doświadczenie zawodowe, ale chcieliby zmienić całkowicie profil swojego zatrudnienia i to wynagrodzenie stażowe będzie wyższe niż to, które proponujemy normalnie w ustawie. Staż na początek, czyli dla osób, które nie miały styczności z zatrudnieniem.

Dodatkowo uczestnicy projektu mogą liczyć na bony aktywizacyjne społeczne, co to oznacza?

Andrzej Koba: Będziemy mogli tutaj zaproponować takim osobom wsparcie finansowe, np. leczenia, wsparcie finansowe w zakresie kosmetycznym, w zakresie stomatologii. Również będziemy starali się spojrzeć na mobilność tej osoby czy stać ją na środki komunikacji miejskiej, więc w tym zakresie będziemy chcieli również pomóc. W tym zakresie również tego bonu aktywizującego społecznego, mamy tutaj wsparcie mieszkaniowe, czyli doradztwo i pomoc w znalezieniu mieszkania i możliwość sfinansowania kilku miesięcy czynszu.

Punkt doradztwa dla młodych powstanie w Jastrzębiu. To pilotażowy projekt

Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu- Zdroju

W ramach pilotażu jastrzębski „pośredniak” będzie współpracował z innymi miejskimi jednostkami, ale też m.in. z Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną z Łodzi, stowarzyszeniami oraz organizacjami działającymi na terenie miasta. W projekcie udział może wziąć grupa 350 młodych ludzi. A działania w jego ramach planowane są do końca 2024 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj