Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Mieszkańcy mają do wydania 1,5 miliona zł. Na co je przeznaczą?

Facebook Twitter

Dzisiaj, w poniedziałek 16 września rusza głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Raciborza. Mieszkańcy kolejny raz wykazali się pomysłowością, zgłosili wiele inicjatyw, które mają szansę być zrealizowane.

Mieliśmy pełne ręce roboty związane z weryfikacją i oceną tych wniosków – mówi radiu 90 Anna Kobierska – Mróz naczelnik wydziału rozwoju raciborskiego magistratu. W piątej edycji budżetu obywatelskiego jest kilkadziesiąt miejskich i dzielnicowych inicjatyw.

Zgłoszono 23 projekty ogólnomiejskich, 17 przekazano do głosowania. Na dzielnicach też było projektów wiele, każda dzielnica będzie miała na co zagłosować
Radio90: To głównie projekty twarde czy miękkie, wydarzenia, imprezy?
Jest bardzo różnorodnie. Większość projektów to projekty infrastrukturalne. Ale są też projekty miękkie, na warsztaty na realizację działań mających aktywizować społeczność lokalną Raciborza.

W sumie budżet partycypacyjny wynosi 1,5 miliona złotych, w tym na projekty ogólnomiejskie trafi pół miliona. Pieniądze na konkretne dzielnice podzielone są według tego, ilu mieszkańców ją zamieszkuje. A nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie mieszkańcy najlepiej wiedzą, co w danej dzielnicy jest najpilniejsze do wykonania. Głosować będzie można do 29 września.

Jest to głosowanie na innych warunkach niż dotychczas. Każdy mieszkaniec bez względu na wiek ma możliwość zagłosowania. Głosowanie odbywa się elektronicznie. Karta do głosowania, wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej. Mieszkańcy mogą zagłosować na dwa projekty. Na projekt ogólnomiejski jeden i na jeden projekt lokalny poprzez przedstawienia oświadczenia, gdzie w której strefie mieszka. Wpisując ulicę, strefa pojawi się na karcie do głosowania, będzie miał do wyboru listę projektów lokalnych.

Nowością jest to, że głosować również mogą osoby niepełnoletnie, jednak w tym przypadku, głos musi potwierdzić opiekun. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą zagłosować na kartach znajdujących się m.in. w urzędzie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022