StartWiadomości Wiadomości dnia

Racibórz: Są pieniądze na stworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Rozmawiała Monika Sokołowska:

Poprawi to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu raciborskiego w zakresie, mam nadzieję utrzymania dobre poziomu zdrowia. Możliwość utrzymania tej pomocy, tutaj warto podkreślić, że roboty budowlane, które są zaplanowane, czyli przebudowa polegająca na dostosowaniu tych pomieszczeń na poziomie -1, 0, w bloku B i C to prawie 5 mln 600 tys. zł. Jak również wyposażenie w odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną. Tutaj chcemy zakupić wózki, stoły zabiegowy, pompy infuzyjne, defibrylatory różnego rodzaju respiratory aparaty i całą tą procedurę medyczną, która jest wyceniona na prawie 4,5 mln. Cieszymy się, że to dofinansowanie w wysokości 8 mln trafiło do nas.

-mówi Grzegorz Swoboda, starosta raciborski. Jakie prace trzeba wykonać?

Trzeba przede wszystkim przebudować część pomieszczeń tutaj chodzi o wykonanie różnego rodzaju instalacji elektrycznych, wodnokanalizacyjnych, technicznych, wentylacyjnych. Myślę, że zakres prac jest szeroki, ale również poprawi zarówno funkcjonowanie jak i samo stworzenie tego oddziału ratunkowego tutaj w Raciborzu. Wstępnie dwa stanowiska intensywnej terapii mają powstać, aby świadczyć te usługi dla mieszkańców.

Niebawem ma zostać ogłoszony przetarg, jeśli uda się wyłonić wykonawcę i podpisać umowę, prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. O sytuacji powiatowych szpitali starostowie dyskutowali na ostatnim konwencie, gdzie spotkali się z dyrektorem śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Cały czas jako Związek Powiatów Polskich próbujemy zwiększyć tą wycenę świadczeń medycznych o 15 punktów procentowych. Ministerstwo poczyniło pewne kroki, dostaliśmy jako powiat dotacje za wykonanie 2018 prawie 2 mln 600 tys. Oczywiście widzimy te starania, które gdzieś tam ministerstwo wykonuje, nie mniej jednak, gdzieś tam jeszcze są problemy, jeszcze są rzeczy do zrealizowania m.in. kosztów, energii, która nas jeszcze dotyka to są koszty wynagrodzenia, koszty samej obsługi. To nam generuje, oczywiście spore sumy, z którymi jako powiat musimy się borykać. Mam nadzieję, że uda nam się to wszystko poukładać i suma sumarum będziemy w pełnym zakresie świadczyć usługi dla naszych mieszkańców.

Dodajmy, że powiat raciborski otrzymał też w ostatnim czasie dotację w wysokości pół miliona złotych na zakup nowego ambulansu. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zostaw komentarz