Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

CBA zatrzymało cztery osoby w sprawie wyłudzeń podatku VAT na Śląsku

Facebook Twitter

CBA zatrzymało kolejne osoby podejrzane o wystawianie "lewych" faktur. Jedna z spółek, które funkcjonariusze CBA wzięli pod lupę uzyskała nienależne zwroty nadwyżki naliczonego podatku VAT w wysokości prawie 10 mln zł.

CBA
Fot. cba.gov.pl

CBA w akcji

Funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali na terenie województw śląskiego i małopolskiego, cztery osoby  podejrzewane o wystawianie i przyjmowanie nierzetelnych faktur VAT. Zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Podczas akcji zabezpieczono materiał dowodowy, m.in. urządzenia elektroniczne oraz dokumentację księgową związaną z podejrzanymi podmiotami.

Wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze, takie jak dozór policyjny z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz poręczenie majątkowe w wysokości od 8 tys. do 15 tys. zł.

Śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, obejmuje działalność wielu spółek w latach 2013-2016. Jedna z tych spółek uzyskała nienależne zwroty nadwyżki naliczonego podatku VAT w wysokości prawie 10 mln zł. W toku dochodzenia pojawiły się wątki dotyczące nielegalnego obrotu tuszami, tonerami, akcesoriami drukarskimi oraz wyłudzeń leasingowych i funduszy unijnych.

Status podejrzanego w tej sprawie ma łącznie 28 osób. Postawiono im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszu intelektualnego, prania pieniędzy oraz wyłudzenia zwrotu podatku

– informuje CBA.

Zakończenie postępowania przygotowawczego oraz skierowanie aktu oskarżenia do sądu planowane jest na rok 2024.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024