Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Zbiornik działa, gromadzi wodę. Proces przebiega bez przeszkód [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Do dzisiejszego (15.10.) popołudnia zbiornik w Raciborzu Dolnym ma zapełnić się w 8%. Jak wiecie z informacji Radia 90, wczoraj zapadła decyzja o spiętrzaniu wody w obiekcie.

To historyczny moment, ponieważ pierwszy raz zbiornik zaczął działać i skutecznie spłaszczać falę wezbraniową na Odrze

– mówił podczas dzisiejszego briefingu prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Kilkudniowe intensywne deszcze spowodowały znaczny wzrost poziomu rzek w regionie. Wczoraj zdecydowano się uruchomić zbiornik i go przymknąć.

Widać już tego efekty

– mówi Daca.

Na wniosek wojewody Adriana Czubaka, wojewody opolskiego podjąłem decyzję o zamknięciu częściowym przepustów na budowli przelewowo-spustowej i piętrzeniu, po raz pierwszy w Raciborzu. Zbiornik jest częściowo już zapełniony, zakładamy, że do godzin popołudniowych zbiornik napełni się w ośmiu procentach jego możliwości. To pokazuje jaką rezerwą dysponujemy. Z naszych informacji wykresów wynika, że zbiornik działa, efektywnie płaszcza falę wezbraniową, zmniejsza efektywnie przepływy na rzece Odrze wezbranej po deszczach w tym tygodniu.

Jak dodaj prezes, widać już efekt na wodowskazach poniżej zbiornika, jak mówi:

Zbiornik jest w pełni funkcjonalny, spełnił swoją rolę. Będziemy teraz go badali i kontrolowali, jak się sprawdza w praktyce

Dzięki spiętrzaniu wody, odpływ jest mniejszy o około 300 metrów sześciennych na sekundę – dodaje Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Mirosław Kurz.

Spłaszczamy falę, w Krzyżanowicach mamy na wodowskazie przepływ na poziomie 850, na wodowskazie w Miedoni, poniżej zbiornika Racibórz mamy przepływ 580, jest to dalej stan alarmowy, natomiast rzeka jak widać, została ograniczona o prawie 300 metrów na sekundę, to oznacza, że w tym momencie zabezpieczamy wszystkich mieszkańców w miastach, które są poniżej zbiornika Racibórz. Oczywiście, po drodze mamy też dopływy, które dodają do tego swój przepływ, na dzień dzisiejszy jest to taka sytuacja, która zabezpiecza mieszkańców przed podtopieniami ze względu na rzekę Odrę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj