Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rajd dla upamiętnienia zmarłych kolarzy. Ku pamięci Bjorga i Arka

Facebook Twitter

Grupa pod nazwą Roweroholicy w wyjątkowy sposób chce upamiętnić tragiczną śmierć Bjorga Lambrechta, uczestnika wyścigu kolarskiego Tour de Pologne i Arkadiusza Paszendy, rybniczanina. Obaj zginęli w trakcie uprawiania sportu, który kochali...kolarstwa.

Rajd dla upamiętnienia zmarłych kolarzy już w najbliższą niedzielę. Pasjonaci kolarstwa z regionu, zapraszają na grupowy przejazd pamięci Bjorga Lambrechta i Arka Paszendy. Przyłączyć może się każdy. Start przejazdu zaplanowano na godzinę 9 z rybnickiego rynku. Do pokonania będzie około 50 kilometrów.

Przypomnijmy, że Arkadiusz Paszenda, rybniczanin, zginął 2 stycznia 2023 roku. Tego dnia, po godz. 13 na skrzyżowaniu ul. Małachowskiego ze Sztolniową w Rybniku w kolarza będącego akurat w trakcie treningu uderzył samochód osobowy. Arek nie miał  żadnych szans. Arek był kolarzem MTB, zawodnikiem  Pressing Bike-System. Odnosił duże sukcesy w kolarstwie górskim. Znany lokalnej społeczności kolarskiej , zawsze miły, skromny i uśmiechnięty, miał zaledwie 36 lat.

Z kolei wypadek w którym zginął Bjorg Lambrecht, miał miejsce w czasie 3 etapu Tour de Pologne, dokładnie 5 sierpnia 2019 roku.  Jadący w głównej grupie Bjorg stracił panowanie nad rowerem i z wielką mocą uderzył w przepust na drodze. Na miejscu zdarzenia momentalnie pojawił się lekarz wyścigu, a kolarz został poddany reanimacji. Zmarł na stole operacyjnym w rybnickim szpitalu. Bjorg Lambrecht był wielką nadzieją beligijskiego kolarstwa. Srebrny medalista Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2018 w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii wiekowej do lat 23. Wicemistrz Europy w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii wiekowej do lat 23 z 2016. W chwili śmierci Belg miał zaledwie 22 lata.

Zabierzcie ze sobą mały znicz. Odwiedzimy miejsce tragicznego wypadku Bjorga w Bełku i grób Arka na Cmentarzu komunalnym w Rybniku Boguszowicach

apelują uczestnicy rajdu ku pamięci zmarłych kolarzy.

Organizatorzy proszą też, by uczestnicy zapoznali się zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w czasie przejazdu. Znajdziecie je na stronie organizatorów wydarzenia TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024