Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stowarzyszenie Rowerowy Cieszyn chce zmiany przebiegu trasy rowerowej

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Rowerowy Cieszyn chce zmiany przebiegu trasy rowerowej. Ścieżkę należy poprowadzić wzdłuż rzeki Olzy - argumentują cykliści. Dziś nie ma na to pieniędzy - odpowiadają włodarze miasta.

Stowarzyszenie Rowerowy Cieszyn chce zmiany przebiegu ścieżki rowerowej

Stowarzyszenie Rowerowy Cieszyn walczy o zmianę przebiegu trasy rowerowej. Rowerzyści chcą by przebiegała ona wzdłuż rzeki Olzy, a nie jak proponują władze miasta wzdłuż istniejących dróg.

Trasa powinna przebiegać wzdłuż rzeki, nie w sąsiedztwie dróg – argumentuje Stowarzyszenie Rowerowy Cieszyn

Wojewódzka trasa rowerowa 607, docelowo ma połączyć Cieszyn, Zebrzydowice, Jastrzębie Zdrój i Żory do Żelaznego Szlaku Rowerowego. Mówi Piotr Stokłosa prezes Stowarzyszenia, który kilka dni temu w Urzędzie Miasta złożył pismo w tej sprawie:

 Piotr Stokłosa: Uważamy, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie tej trasy wzdłuż Olzy. Po prostu w dalszym ciągu oprotestowujemy to  stanowisko władz miasta Cieszyna i chcemy, żeby jednak realizować naszym zdaniem o wiele korzystniejszy dla mieszkańców wariant wzdłuż  Olzy.

Radio 90: Dlaczego ten wariant jest lepszy?

Piotr Stokłosa: Po pierwsze argument przyrodniczy. Tutaj zawsze jako przykład można podać jak kiedyś wyglądała Aleja Łyska, kilkanaście lat temu jeszcze, a jak wygląda obecnie, jak jest atrakcją dla miasta. Aleja Piastowska, która w tym rejonie jest powiedzmy początkiem tego miejsca, gdzie mogła zacząć ta trasa, byłaby wtedy naturalnym przedłużeniem Piastowskiej w kierunku Marklowic. Ponadto jest kwestia bezpieczeństwa, ponieważ zdecydowanie bezpieczniej będzie poruszać rowerzystom po takiej drodze odseparowanej od ruchu samochodowego.

Stowarzyszenie Rowerowy Cieszyn proponuje, miasto odpowiada: to melodia przyszłości

Tymczasem Miasto Cieszyn proponuje trasę, która ma przebiegać wzdłuż ulic: Mała Łąka, Poprzeczna, Łączna i Frysztacka. Urzędnicy mimo protestów stowarzyszenia, zlecili już projekt nowej trasy rowerowej. Dlaczego ? Jak odpowiada na pytanie naszego reportera Arkadiusza Żabki, burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, pomysł rowerzystów jest dobry, ale nie ma na to dziś pieniędzy:

Gabriela Staszkiewicz: Argumenty rowerowego Cieszyna są jak najbardziej słuszne. Natomiast żeby zbudować samą sieć rowerową w Cieszynie, trzeba zacząć od podstaw, czyli trzeba zacząć od tego, gdzie możemy uzupełnić infrastrukturę rowerową, która została zbudowana w poprzednich kadencjach. I takie uzupełnienie to jest właśnie ta trasa wzdłuż ulicy Frysztackiej,  która z jednej strony połączy te niewielkie odcinki ścieżki rowerowej, ciągu pieszo-rowerowego, który jest do teraz, będzie uzupełniony o oświetlenie i będzie powodował, że wszyscy mieszkańcy, nie tylko pasjonaci rowerów, będą mogli z niej korzystać.

Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna

Budowa trasy rowerowej wzdłuż Olzy wiąże się z wykupem ziemi – dodaje burmistrz Staszkiewicz:

Gabriela Staszkiewicz:  Pomysł Rowerowego Cieszyna, który zakłada, że w przyszłości będzie też taka ścieżka, która będzie szła po dawnym śladzie, po którym jeździły Wojska Ochrony Pogranicza, czyli nad samą Olzy, wiąże się z tym, że będziemy musieli część terenów wykupić. Będziemy musieli zbudować, co najmniej dwie kładki przez cieki wodne, co powoduje, że musimy uzgodnienia zrobić z Wodami Polskimi. No i oczywiście najprawdopodobniej komisja transgraniczna, ponieważ jest to nad samą graniczną rzeką.

To wszystko zdaniem urzędników sprawia, że aktualnie poprowadzenie trasy wzdłuż rzeki jest niemożliwe do zrealizowania. Niewykluczone, że w przyszłości powstanie trasa wzdłuż Olzy, jak mówi burmistrz Staszkiewicz, niekoniecznie musi to być trasa 607, ale inna będąca na przykład jej odnogą.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024