Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remont polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie

Facebook Twitter

Rusza remont jedynego polskojęzycznego gimnazjum w Republice Czeskiej. Szkoła działa w czeskim Cieszynie, a jej budynek jest w opłakanym stanie. Wymaga generalnej modernizacji ze względu na zły stan techniczny.

Firma przejęła już plac budowy:

Stan techniczny jest niedobry przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Poza tym eksploatacja budynku jest bardzo droga, więc Urząd Wojewódzki, do którego średnia szkoła w Republice Czeskiej należy, zdecydował się zainwestować w generalny remont budynku. Ponieważ remont będzie przebiegać w trakcie normalnego funkcjonowania zarówno gimnazjum, jak i szkoły podstawowej, która nawiązuje pod względem budowlanym do budynku gimnazjum. Cały remont musiał zostać podzielony na poszczególne etapy tak, aby uczniowie mogli się uczyć spokojnie oraz mogła funkcjonować kuchnia szkolna.

-mówi Dorota Havlikova, rzeczniczka firmy budowlanej Beskydská stavební z Trzyńca, która będzie remontować budynek polskiego gimnazjum w Czechach. Firma musi poradzić sobie z wąskim wjazdem na szkolny dziedziniec, co może być kłopotem dla ciężkiego sprzętu. Budynek szkoły sąsiaduje też z prywatnymi posesjami:

Pierwszy etap będzie przebiegać do wakacji. Zostanie kompletnie wyremontowana sala gimnastyczna. Obejmuje ona drugie piętro, które zostanie całkowicie usunięte. Budynek będzie miał nowy dach oraz zostanie wzmocniony pod względem budowlanym. Statyka tego obiektu jest naruszona, więc budynek musi zostać związany odpowiednio pod kątem budowlanym, żeby został wzmocniony stan ścian obwodowych.

Zostaną także wymienione okna. Wymiana okien będzie miała miejsce w czerwcu, a od lipca, kiedy budynki szkolne opustoszeją, w dziedzińcu zostanie postawione rusztowanie i będą wymieniane okna w całym budynku szkolnym.

W polskojęzycznym gimnazjum w czeskim Cieszynie uczy się kilkuset uczniów, dojeżdżają z całego Zaolzia: od Mostów koło Jabłonkowa aż do Bogumina.

Ponieważ w szkole funkcjonuje duża kuchnia, która obsługuje zarówno gimnazjum, jak i szkołę podstawową, jak również okoliczne urzędy, umówiliśmy się z dyrekcją szkół, że nasza firma zapewni w dniach roboczych bezpieczny korytarz transportowy przez plac budowy tak, aby ta kuchnia mogła funkcjonować. Wszelkie prace budowlane są zaplanowane tak, aby zachować bezpieczeństwo dzieci, z tym, że przez najbliższe pół roku, kiedy będzie rozbierana konstrukcja sali gimnastycznej, dzieci będą uczyły się wychowania fizycznego w obiektach zastępczych.

Remont ma zakończyć się w połowie przyszłego roku. Jego koszt to 30 milionów koron czeskich, czyli nieco ponad 5 milionów złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024