Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remonty w Żorach. 4 placówki edukacyjne i hala sportowa odmienią swoje oblicze

Facebook Twitter

Ruszyły remonty w 4 placówkach oświatowych w Żorach, to projekty związane z ochroną środowiska. Do tego trzeba jeszcze dodać jeszcze termomodernizację hali sportowej w dzielnicy Rogoźna.

remonty w Żorach
fot. Miasto Żory

Remonty w Żorach. Projekt składa się z 5 zadań

Na poprawę efektywności energetycznej miasto dostało z rządowego programu ponad 30 mln złotych. Projekt składa się w sumie z 5 zadań, Pierwsze z nich dotyczy rozbudowy i remontu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Osinach. Do listopada przyszłego roku ma tu powstać
dodatkowy 5-kondygnacyjny segment, a boisko wielofunkcyjne. Rozbudowana zostanie również Szkoła Podstawowa nr 1 w dzielnicy Kleszczówka, a cały budynek przejdzie także termomodernizację. Trwa także modernizacja elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Klimka. Planowana jest także rozbudowa i termomodernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rowniu. Prace toczą się już także w dzielnicy Rogoźna. Dotyczą remontu hali sportowej przy ul. Wodzisławskiej. Koszt wszystkich prac szacuje się dziś na 37 mln złotych, 7 mln pochodzić ma z miejskiej kasy.

Projekt pn. „Poprawa efektywności energetycznej w żorskich placówkach oświatowych i sportowych wraz z ich rozbudową” składa się w sumie z 5 zadań, będących odpowiedzią na problem niedostatecznej efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w naszym mieście. Pierwsze z nich dotyczy rozbudowy wraz z przebudową i remontem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Osinach przy ul. Szkolnej. Prace w tym miejscu rozpoczęły się 30 czerwca br. i mają potrwać do listopada 2024 roku. Chodzi o rozbudowę budynku szkoły o 5-kondygnacyjny segment. Dzięki temu powstanie 5 sal przedszkolnych i 10 sal szkolnych. W nowym segmencie będzie się mieścić kuchnia oraz jadalnia obsługująca cały zespół szkolno-przedszkolny. Obecne pomieszczenia przedszkolne zostaną natomiast zagospodarowane przez szkołę. Dodatkowo powstanie boisko wielofunkcyjne z bezpieczną nawierzchnią.

Rozbudowany zostanie również budynek Szkoły Podstawowej nr 1 w dzielnicy Kleszczówka. Powstaną tam 4 nowe sale lekcyjne, dwa gabinety terapii pedagogicznej, a także świetlica. Co ważne, cały budynek przejdzie także termomodernizację. Dodatkowo przy placówce powstanie bieżnia lekkoatletyczna, a jej teren zostanie częściowo ogrodzony. Roboty rozpoczęto 30 czerwca br. i mają one się zakończyć we wrześniu 2024 roku.

Kolejne działanie podejmowane przez Miasto to oczekiwana od dawna modernizacja elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Klimka. Tam roboty ruszyły 3 lipca br. i mają się zakończyć w styczniu 2024 roku. Budynek znajdujący się przy pięknie odremontowanej ul. Klimka zmieni się nie do poznania. Na elewacji położony zostanie tynk ciepłochronny, wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Od strony zachodniej budynku zostanie wykonany drenaż budynku.

Ostatnim działaniem w ramach projektu dotyczącym edukacji będzie rozbudowa i termomodernizacji budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rowniu przy ul. Rybnickiej. W miejscu istniejącego łącznika przeznaczonego do rozbiórki powstanie nowy, trzykondygnacyjny łącznik, który będzie wyposażony w platformę dla osób z niepełnosprawnością. Poza funkcją komunikacyjną pomiędzy budynkiem i salą gimnastyczną będzie on także pełnił funkcję edukacyjną – pozwoli na rozbudowę szkoły o 4 sale lekcyjne. Co ważne, istniejąca część ZSP 9 zostanie poddana termomodernizacji, a elewacja Sali gimnastycznej zostanie odmalowana.

Prace toczą się już także w dzielnicy Rogoźna. Dotyczą remontu hali sportowej przy ul. Wodzisławskiej, a także rozbudowy siedziby tamtejszej jednostki OSP o garaż dla strażackiego samochodu bojowego. Obiekt poprzez remont w całości ma zostać również dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Koszt wszystkich prac wyniesie 37 534 691,13 zł. Miasto Żory pozyskało na ten cel środki w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 30 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Miasta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024