Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzieciom już nie będzie zimno. Termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzy Śląskiej

Facebook Twitter

Termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzy na finiszu. W placówce właśnie gościła delegacja z Norwegii, która sprawdzała jak rozdysponowana została dotacja przyznana w ramach tzw. "funduszu norweskich".

Termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzy

Termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzy. Prace na ukończeniu

Będzie cieplej, taniej i ekologicznie. Dobiega końca termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzy Śląskiej. Przeprowadzenie ogromnej inwestycji było możliwe między innymi dzięki pozyskaniu środków z tak zwanych „funduszy norweskich”. W ostatnich dniach w szkole gościła właśnie delegacji z Norwegii, która zapoznała się z przebiegiem prac. Mówi główny naukowiec w centrum badawczym w Bergen, Kirsti Midttømme:

Kirsti Midttømme: Jako że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, mamy specjalne granty, dofinansowania po to, żeby wewnątrz Europy starać się wyrównywać szanse. To jest jeden z najlepszych sposobów, żeby poprawiać jakość budynków szkolnych na terenie całej Europy. To ok. 40 budynków dofinansowanych zostało w Polsce. W tym przypadku całkowita suma dotacji to jest około 3 miliony euro. To, co zostało z tymi pieniędzmi wykonane, robi naprawdę duże wrażenie. Jakość prac modernizacyjnych jest bardzo wysoka, z przyjemnością oglądam te modernizacje, które zostały wykonane.

Kirsti Midttømme

W szkole zmieniło się wiele począwszy od wyglądu z zewnątrz jak i wewnątrz. Przeprowadzono wiele ważnych prac mówi wójt gminy Gorzyce, Daniel Jakubczyk:

Daniel Jakubczyk: Przede wszystkim nastąpiła wymiana źródła ciepła, czyli zrezygnowaliśmy z tego, co przekładało się też na czystość powietrza w naszej gminie. W tej chwili są już pompy ciepła i ogrzewanie gazowe. Do tego pełna termomodernizacja obiektu, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej. I to tak rzeczywiście pierwszy od 1994 roku taki gruntowny, kompleksowy remont całego obiektu. To największa  inwestycja, jeżeli chodzi o inwestowanie w kubaturę oświatową na terenie naszej gminy – największy obiekt 15 tys. metrów sześciennych. Dla porównania szkoła w Olzie,  wyremontowana kilka lat temu, to było około 5 tysięcy metrów sześciennych. Tam remont trwał dwa lata, tutaj musimy się uwinąć praktycznie w rok.

Będzie cieplej i będzie taniej – cieszy się dyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego w Turzy Śląskiej, Klaudia Tatarczyk:

Klaudia Tatarczyk:  Nasza szkoła nie jest najstarszą szkołą w gminie Gorzyce, jednakże technologia, w której była wybudowana nie pozwalała utrzymać ciepła w budynku. Jeszcze nie tak dawno spaliliśmy około tony węgla dziennie, więc naprawdę było to bardzo duże wyzwanie, również finansowe. Dzięki temu, że udało się gminie pozyskać środki, po pierwsze spadną koszty utrzymania naszego budynku, a po drugie nie będziemy borykać się z tym, że jest nam zimno.

Dodajmy, że całkowity koszt prac mających na celu modernizację energetyczną budynku szkoły w Turzy Śląskiej to według wstępnych szacunków 13-14 milionów złotych. Dokładną kwotę poznamy po zakończeniu prac i rozliczeniu projektu. Oprócz środków finansowych pozyskanych z funduszy norweskich, inwestycja realizowana jest także ze państwowych i budżetu gminy Gorzyce.

Klaudia Tatarczyk

Zobaczcie, jak prezentuje się szkoła:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024