Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Robert Pabian: W ciągu kilku lat zniszczono wizerunek Lasów Państwowych. Największe wątpliwości budzi gospodarowanie środkami finansowymi

Facebook Twitter

O nowych, trudnych zadaniach stawianych przez nadleśniczymi i o próbie poprawy wizerunku Lasu Państwowych - mówi Robert Pabian, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W piątkowy poranek był on porannym gościem Radia 90 i Arkadiusza Żabki.

Robert Pabian

Będziemy próbować odbudować wizerunek Lasów Państwowych, który w ciągu ostatnich lat został zniszczony. Największe wątpliwości budzi gospodarowanie środkami finansowymi, organizacja eventów, spotkań czy inwestycji drogowych – przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 Robert Pabian nowy szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Robert Pabian:  Mamy świadomość, że bardzo wiele tego, co działo się w Lasach Państwowych, musi ulec zmianie. W ostatnich trzech, czterech latach Lasy Państwowe, dla których oczkiem w głowie powinien być las, zaczęły zmierzać w nieco innym kierunku i zaczęły tracić z pola widzenia to, co najważniejsze, czyli las. Było to efektem świadomego zarządzania.

Radio 90: Co w takim razie było nie najważniejsze – jak nie drzewo w lesie?

Robert Pabian: To, co budzi największe wątpliwości w nas leśnikach, ale również i w naszym otoczeniu, to jest gospodarowanie środkami finansowymi Lasów Państwowych. Były to inicjatywy – tak bym to powiedział – niekoniecznie albo wcale nie mające nic wspólnego z gospodarką leśną. Różnego rodzaju eventy, spotkania czy też inwestycje, na przykład drogowe.

Nieprawidłowością był także zakup kilku tysięcy bilbordów za kilkadziesiąt milionów złotych, które miały stanął w każdym nadleśnictwie w kraju by promować gospodarkę leśną. Okoliczności bada prokuratura, wyjaśnia też prowadzony audyt gospodarki leśnej i finansowej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – dodaje dyrektor Pabian:

Robert Pabian:  W każdym nadleśnictwie trzy, cztery bilbordy po to, żeby promować gospodarkę leśną, jednocześnie przysłaniając widok lasu. Całe przedsięwzięcie związane z bilbordami jest również w tej chwili przedmiotem audytu i przemyśleń w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – co z tym problemem zrobić. Inicjatywa została wstrzymana w trakcie, a nie trzeba bilbordów po to, żeby zobaczyć, że wokół nas jest piękny las.  

Wyniki audytu powinny być znane za kilka miesięcy i wtedy dowiemy się kto odpowiada za nieprawidłowości w Lasach Państwowych. Od półtora miesiąca mamy także zmiany na stanowiskach nadleśniczych w Rybniku czy Rudach Raciborskich. Naszym zadaniem jest odbudowa wizerunku Lasów Państwowych – podkreśla dyrektor Pabian:

Robert Pabian: Cel nadrzędny to próbować odbudować wizerunek Lasów Państwowych, bo to wszystko niestety sprowadziło się do tego, że wizerunek, który leśnicy budowali latami, w przeciągu kilku lat został zniszczony. To jest zadanie, które przede wszystkim stawiany przed nowymi nadleśniczymi. I drugi aspekt – to jest próba przekonania państwa, społeczeństwa, właściciela lasów do tego, że gospodarka leśna to nie jest zło, że gospodarka leśna prowadzona przez nas na zasadach zrównoważonej gospodarki leśnej jest w pewnym sensie narzędziem do utrzymywania trwałości lasów.

Czy w rybnickich i rudzkich lasach będzie mniej wycinek ? Tego dowiecie się słuchając całej porannej rozmowy Arkadiusza Żabki z Robertem Pabianem nowym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj